W Polsce powstanie fabryka AI dla m.in. badań w medycynie

Dodano: 05.05.2025


Dzięki fabryce AI, centra naukowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) otrzymają dostęp do dużych mocy obliczeniowych
Dzięki fabryce AI, centra naukowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) otrzymają dostęp do dużych mocy obliczeniowych

Polska znalazła się w grupie 6 krajów, w których powstaną mega-fabryki sztucznej inteligencji. Poznański PIAST AI Factory – część unijnego programu na rzecz AI – będzie odpowiedzialny za rozwój aplikacji AI m.in. dla nauk o zdrowiu.

Miliony euro na AI. Skorzystają naukowcy i innowacyjne firmy

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (WP EuroHPC) – czyli wspólna inicjatywa UE, krajów członkowskich i partnerów prywatnych – wybrało w marcu sześć kolejnych lokalizacji dla fabryk sztucznej inteligencji (AI). Powstaną one w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Polsce i na Słowenii, dołączając do wytypowanych w grudniu 2024 roku 7 innych lokalizacji i tworząc ogromną sieć naukowo-technologiczną.

Na budowę ośrodków przetwarzania danych AI zarezerwowano kwotę 485 mln euro, które pochodzą z funduszy UE, środków krajowych i inwestycji prywatnych. Fabryki AI mają być wysokowydajnymi centrami obliczeniowymi. Dzięki nim, centra naukowe, startupy AI oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) otrzymają dostęp do ogromnych mocy obliczeniowych, potrzebnych do trenowania modeli AI oraz opracowywania aplikacji sztucznej inteligencji nowej generacji.

Fabryki sztucznej inteligencji są elementem strategii na rzecz Europy. Stary Kontynent ma ambicje, aby stać się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji dzięki połączeniu światowej klasy sieci superkomputerów w 17 państwach członkowskich i dwóch stowarzyszonych z EuroHPC. Podczas AI Action Summit w Paryżu, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła inicjatywę Invest AI. Ma ona na celu zmobilizowanie łącznie ok. 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję w Europie. Przedsięwzięcie obejmie uruchomienie gigafabryk AI.

Fabryki AI w Europie. Lokalizacje wytypowane w grudniu 2024 roku (kolor jasnoniebieski) i marcu 2025 r. (kolor ciemnofioletowy)
Fabryki AI w Europie. Lokalizacje wytypowane w grudniu 2024 roku (kolor jasnoniebieski) i marcu 2025 r. (kolor ciemnofioletowy)

Piast AI nastawiony na wsparcie badań w naukach medycznych

Polska, Austria, Bułgaria i Słowenia wdrożą nowe systemy zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji wraz z fabrykami sztucznej inteligencji. Z kolei Francja i Niemcy utworzą fabryki AI, które będą działać wraz z pierwszymi w Europie superkomputerami eksaskalowymi – Alice Recoque i JUPITER.

PIAST AI Factory pomoże w rozwoju badań i innowacji AI w Polsce i całej Europie. Inwestycja prowadzona jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe we współpracy z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz regionalnymi klastrami przemysłowymi i ośrodkami innowacji, w szczególności z Wielkopolskim Klastrem Informatyczno-Telekomunikacyjnym.

Celem polskiej Fabryki AI jest przyspieszenie wdrażania technologii AI w środowiskach akademickich oraz w naukach o zdrowiu, IT i cyberbezpieczeństwie (w tym cyberbezpieczeństwie kwantowym). To tutaj będą rozwijane aplikacje AI, które mają być odpowiedzią na największe wyzwania społeczne. Beneficjentami będą m.in. przemysł kosmiczny, robotyka, zrównoważony rozwój (energetyka, rolnictwo i zmiany klimatu) oraz w sektor publiczny. Polska Fabryka AI, jako element europejskiego ekosystemu AI, nie tylko napędzi rozwój gospodarki, ale stanie się ważnym elementem budowania suwerenności Europy w zakresie rozwoju AI.