6 alternatyw dla ChatGPT, które ułatwią Ci pracę


ChatGPT jest najpopularniejszym na świecie narzędziem z dziedziny tzw. generatywnej sztucznej inteligencji.
ChatGPT jest najpopularniejszym na świecie narzędziem z dziedziny tzw. generatywnej sztucznej inteligencji.

ChatGPT był pierwszym publicznie dostępnym dużym modelem językowym (LLM). Obecnie ma już 100 mln użytkowników i odpowiada na 10 mln zapytań dziennie. To niewątpliwie najpopularniejsze na świecie narzędzie AI, ale nie jedyne.

ChatGPT ma ogromne możliwości, ale też kilka wad. Wiedza, z której korzysta, kończy się na listopadzie 2021 roku a aplikacja mobilna jest na razie dostępna tylko w USA i to jedynie dla systemu iOS. Po jego sukcesie, pojawiło się kilka alternatyw, w tym m.in. projekt open-source Spark NLP for Healthcare. Sprawdźmy te najciekawsze.

AutoGPT

Odpowiednik ChatGPT o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala zintegrować model GPT-4 z dowolnymi usługami. AutoGPT w oryginalnym wydaniu wymaga znajomości języka kodowania Python, ale każdy może przetestować jego pochodne wersje takie jak GodMode, AiAgent lub AgentGPT. AutoGPT może na przykład podpowiedzieć, jak poprawić wizerunek kliniki albo zapewnić lepszą jakość obsługi pacjenta. Udzielane odpowiedzi są podaną w pigułce wiedzą, której znalezienie w literaturze i internecie zajęłoby dużo więcej czasu.

ChatPDF

Narzędzie do analizy plików PDF. Wystarczy wczytać plik – przykładowo opracowanie naukowe – a ChatPDF odpowie na pytania dotyczące zawartości, streści najważniejsze wnioski, wyszuka potrzebne dane. Aplikacja rozumie każdy język i gwarantuje bezpieczeństwo dzięki chmurze danych.

Perplexity.ai

Narzędzie bardzo podobne do ChatGPT, ale dodatkowo może przeszukiwać internet w czasie rzeczywistym. Jest bardzo szybki i przyjazny w użytkowaniu, a dodatkowo podaje źródła informacji, czego nie ma ChatGPT. Ma też swoje wady – nie działa tak płynnie jak ChatGPT i ma tendencję do ignorowania wcześniej podawanych informacji, na czym cierpi wrażenie inteligentnej rozmowy. Plusem jest to, że posiada aplikację na iOS i Androida oraz rozszerzenie do Chrome.

Magicslides.app

Narzędzie mające na celu przekształcenie tekstu w „wizualnie oszałamiające” prezentacje. Atutem jest możliwość generowania prezentacji na podstawie tematu i liczby slajdów. Opcje personalizacji obejmują różne motywy, wybór czcionek, palety kolorów i układy. Minusem jest konieczność wyrażenia zgody na wyświetlanie reklam w przeglądarce podczas instalacji, co może zniechęcić niektórych użytkowników. Podobne rozwiązania: Tome, Storyd, PowerMode AI.

Scite.ai

Narzędzie do analiz prac naukowych z opcją Inteligentnych cytowań, pomagającą naukowcom zrozumieć kontekst i dowody dostarczone przez cytowany artykuł. Opiera się na bazie 1,2 miliarda cytowań wyodrębnionych ze 180 milionów artykułów, rozdziałów książek, preprintów i zbiorów danych.

Elicit.org

Asystent, który pomaga znaleźć poszukiwane publikacje naukowe i podsumować kluczowe wnioski, nawet bez idealnego dopasowania słów kluczowych. Do tego tworzy streszczenia z abstraktów. Podobnych aplikacji jest więcej. Wszystkie mają swoje ograniczenia i muszą dojrzeć, zanim pomogą szybko i precyzyjnie analizować wiedzę medyczną, stając się współpracownikami lekarzy i naukowców. Niemniej jednak warto je przetestować, bo mogą pomóc w pracach naukowych, oszczędzając czas na wertowaniu stron www.

Czytaj także: ChatGPT to największy eksperyment w dziejach ludzkości