Uwaga na smartwatche mierzące poziom cukru we krwi


Tanie smartwache z Chin lub Indii obiecują nawet pomiar ciśnienia krwi. To zwykłe oszustwo.
Tanie smartwache z Chin lub Indii obiecują nawet pomiar ciśnienia krwi. To zwykłe oszustwo.

W internecie bez problemu można kupić inteligentne zegarki albo pierścienie obiecujące pomiar poziomu glukozy we krwi bez nakłuwania. Nie używaj ich, to groźne – ostrzega Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności. Są też dostępne w Polsce, na przykład na Allegro albo AliExpress.

To zabawki, a nie urządzenia medyczne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed korzystaniem ze smartwatchów lub inteligentnych pierścieni do pomiaru poziomu glukozy we krwi bez nakłuwania palca lub przebijania skóry. Internet zalewają urządzenia, które obiecują bezinwacyjny sposób monitoringu cukrzycy. Najczęściej są produkowane w Chinach lub Indiach i choć nie są certyfikowane jako urządzenia medyczne, ich producenci reklamują ją jako przełomową alternatywę dla tradycyjnych metod pomiaru. Świadomie wykorzystują nieświadomomych pacjentów, kusząc wygodą stosowania i rezygnacją z tradycyjnych glukometrów.

Sprawdziliśmy, czy można je kupić w Polsce. Po wpisaniu na Allegro hasła “inteligentny zegarek do pomiaru cukru we krwi”, pojawiło się ok. 100 produktów. Te najtańsze kosztują od 299 zł i obiecują nie tylko pomiar glukozy we krwi, ale także ciśnienia krwi. Ich producenci najczęściej powołują się na technologię opartą na sensorach PPG (fotopletyzmografia) w połączeniu z algorytami AI.

Inteligentne zegarki, które rzekomo mają mierzyć poziom glukozy we krwi, są dostępne m.in. na Allegro. Nie kupuj ich, bo nie są certyfikowanymi urządzeniami medycznymi.
Inteligentne zegarki, które rzekomo mają mierzyć poziom glukozy we krwi, są dostępne m.in. na Allegro. Nie kupuj ich, bo nie są certyfikowanymi urządzeniami medycznymi.

W opublikowanym 21 lutego 2024 roku komunikacie, FDA informuje, że nie autoryzowała i nie zatwierdziła żadnego smartwatcha lub inteligentnego pierścienia przeznaczonego do samodzielnego pomiaru lub szacowania wartości poziomu glukozy we krwi. Żaden tego typu produkt nie posiada też europejskiego znaku wyrobu medycznego CE.

Jedyną technologią, która zapewnia obecnie wiarygodne wyniki, jest nakłucie skóry:

  • tradycyjne glukometry – wymagają nakłucia opuszka palca i pobrania kropli krwi, która następnie jest nanoszona na test paskowy wprowadzany do urządzenia pomiarowego;
  • sensory z miniaturową igłą umieszczane na przedramieniu (np. Freestyle Libre firmy Abbott). Są naklejane na skórę za pomocą specjalnego aplikatora i mierzą poziom glukozy w sposób ciągły. Po dwóch tygodniach czujnik należy wyminić.

Wymienione urządzenia są oferowane z aplikacjami mobilnymi ułatwiającymi monitowanie wyników. Jednak w tym wypadku to glukometr/sensor wykonuje badania, a smartfon służy jedynie do gromadzenia zebranych danych i ich odczytu.

Nie ma technologii pozwalającej na precyzyjny pomiar poziomu glukozy we krwi bez nakłucia

W przypadku osób chorych na cukrzycę niedokładne pomiary poziomu glukozy mogą prowadzić do błędów w leczeniu cukrzycy, w tym niewłaściwego dozowania insuliny lub innych leków, które mogą szybko obniżyć poziom glukozy we krwi. Przyjęcie zbyt dużej dawki leków może doprowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu glukozy, prowadząc do dezorientacji psychicznej, śpiączki lub śmierci w ciągu kilku godzin od błędu.

Nie kupuj ani nie używaj smartwatchów lub inteligentnych pierścieni, które deklarują, że potrafią mierzyć poziom glukozy we krwi – informuje FDA na swojej stronie internetowej. Ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały zweryfikowane i nie można na nich polegać. Jak podkreślają eksperci, należy stosować tylko urządzenia medyczne polecane przez lekarzy i sprzedawane w aptekach.

Komunikat bezpieczeństwa ma zastosowanie do każdego smartwatcha lub inteligentnego pierścienia, którego producent twierdzi, że mierzy poziom glukozy we krwi bez nakłuwania skóry, niezależnie od producenta lub marki – podkreśla FDA. Choć prace nad tego typu rozwiązaniami trwają od kilku lat, na razie żadne z nich nie zdołało osiągnąć wymaganej przez organy regulacyjne dokładności potwierdzonej badaniami klinicznymi.

Oszuści żerują na chorych, dla których codzienne nakłuwanie jest uciążliwe. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób. Na świecie to 537 mln osób.

Walka z tego typu produkami jest trudna, bo ich sprzedacy często prowadzą działalność za granicą. Warto je jednak zgłaszać m.in. do Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcji Handlowej.

Czytaj także: EKG, pulsoksymetr, stetoskop i termometr w jednym