Nowa aplikacja od Apple wyjaśni parametry zdrowia


Nowa aplikacja Vitals ułatwia interpretację zmian parametrów zdrowia (zdjęcie: Apple)
Nowa aplikacja Vitals ułatwia interpretację zmian parametrów zdrowia (zdjęcie: Apple)

W czerwcu Apple zaprezentował serię ulepszeń w swoich rozwiązaniach dzięki zastosowaniu generatywnej sztucznej inteligencji. Także asystentka Siri zmienia się nie do poznania, bo będzie mogła sięgać do AI. W zakresie nowości zdrowotnych, uwagę przyciąga nowa aplikacja Vitals na smartwatcha.

Wskazówki dotyczące zdrowia zamiast danych

Apple Watch od dawna mierzy parametry zdrowia podczas snu jak tętno, częstość oddechów, temperaturę nadgarstka, czas trwania snu i poziom tlenu we krwi. Nowa aplikacja Vitals pozwala lepiej zrozumieć, co mogą oznaczać zmiany wartości pomiarów. Przykładowo, gdy dwa lub więcej parametrów znajduje się poza średnimi wartościami, użytkownik otrzyma powiadomienie i informację, co może być przyczyną zmian (np. alkohol, choroba, przebywanie na wysokości). Vitals wykorzystuje algorytm opracowany na bazie danych z badania Apple Heart i Movement Study, których celem jest lepsze zrozumienie zdrowia serca i wpływu aktywności fizycznej.

Wprowadzając Vitals, Apple robi kolejny krok w kierunku ochrony zdrowia. Firma zdaje sobie sprawę, że same dane gromadzone przez inteligentne urządzenia nie mają żadnej wartości, jeśli użytkownicy nie są w stanie ich zrozumieć i zastosować nowej wiedzy do zmiany zachowań. Tę samą wadę mają e-konta pacjenta: czyste dane do niczego się nie nadają. Dlatego Apple chce dostarczać coraz więcej praktycznych wskazówek i coraz mniej danych.

Monitoring zdrowia kobiet w ciąży i algorytm mierzący obciążenie fizyczne

Wśród premier wellness, znalazły się też ułatwienia dla ciężarnych kobiet. W aplikacji Zdrowie dostępnej na iPhonie lub iPadzie, funkcja Śledzenie cyklu w zegarku Apple pokazuje okres ciąży, pozwala rejestrować nowe objawy, ustawić przypomnienia o comiesięcznej ocenie zdrowia psychicznego. Dzięki pomiarowi stabilności chodu przez iPhone’a, telefon ostrzega o potencjalnym ryzyku upadku w trzecim trymestrze ciąży, gdy jest ono największe.

Do tego pojawiło się szereg udoskonaleń w aplikacji fitness, pozwalającej mierzyć intensywność i czas trwania treningów oraz zrozumieć obciążenie ciała treningami w okresie siedmiu dni w porównaniu do ostatnich 28 dni. Ta funkcja ma pomóc w przygotowaniu do np. zawodów albo maratonu. Z kolei do pomiaru intensywności treningu zastosowano nowy algorytm do automatycznej oceny wysiłku, korzystający z takich danych jak wiek, wzrost i waga, dane treningowe (GPS, tętno i wysokość).