Rekordowa sprzedaż suplementów dla seniorów


Popyt na suplementy diety dla seniorów przeżywa boom od pandemii COVID-19
Popyt na suplementy diety dla seniorów przeżywa boom od pandemii COVID-19

W 2019 roku w aptekach sprzedano 1,4 mln opakowań suplementów dla seniorów. W 2023 roku – 3 razy więcej (4,6 mln). Za bezpredecensowym skokiem sprzedaży stoi pandemia COVID-19, ale nie tylko. Nasza autorska analiza rynku suplementów dla seniorów dostępnych w aptekach.

Osoby w wieku 50+ mogą wykazywać większe zapotrzebowanie na niektóry witaminy i minerały, co wiąże się ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie. Wśród najbardziej popularnych jest wapń pozwalający utrzymać mocne kości i tym samym zapobiegać złamaniom, witamina D odpowiadająca za odporność organizmu oraz B6 i B12 wspomagające pracę mięśni. W zestawach dla seniorów często znajdują się tzw. antyutleniacze (beta-karoten, witamina C i E) opóźniające starzenie się komórek oraz zapobiegające chorobom przewlekłym.

% osób w wieku 60 lat i więcej w liczbie ludności ogółem w Polsce
% osób w wieku 60 lat i więcej w liczbie ludności ogółem w Polsce

Suplementy dla seniorów. Dane sprzedaży

Z początkiem lat 2000 rynek suplementów kierowanych do seniorów praktycznie nie istniał – w aptekach dostępne były suplementy diety, ale pod postacią pojedynczych witamin, a nie specjalnie skomponowanych zestawów dla starszych osób. To dlatego w 2002 roku ich sprzedaż wynosiła zaledwie 272 opakowania.

Sprzedaż suplementów dla seniorów: ilościowa (słupek pomarańczowy) i wartościowa (słupek niebieski) w latach 2002-2023
Sprzedaż suplementów dla seniorów: ilościowa (słupek pomarańczowy) i wartościowa (słupek niebieski) w latach 2002-2023

Od tego czasu sprzedaż systematycznie rosła. W 2007 roku przekroczyłaa 100 tys. opakowań, a w 2017 roku – 1 mln opakowań. Prawdziwy boom popytu rozpoczął się wraz z pandemią COVID-19: w 2019 w aptekach sprzedano 1,3 mln opakowań, a w 2023 roku – już 4,5 mln, czyli ponad trzy razy więcej. A to oznacza, że w latach 2002-2023 sprzedaż wzrosta prawie 17 tysięcy razy.

Za wzrostem popytu idzie też rosnący obrót producentów suplementów dla seniorów. W 2023 roku wartość sprzedaży osiągnęła 82,40 mln zł. To 3,5 razy więcej niż przed pandemią (2019 rok). Najwięcej środków z tej grupy sprzedaje się w aptekach w grudniu, a najmniej – w maju.

Średnia miesięczna wartość sprzedaży. Największy popyt na suplementy dla seniorów jest w grudniu i sierpniu
Średnia miesięczna wartość sprzedaży. Największy popyt na suplementy dla seniorów jest w grudniu i sierpniu

Rosnący popyt pociąga za sobą rosnacą konkurencję. Ta akturat pozytywnie odbija się na cenach, które od 10 lat utrzymują się na wyrównanym poziomie pomiędzy 15,8 zł a 17,9 zł. Nie drgnęły nawet w ostatnich 3 latach, gdy inflacja poszybowała w górę. Rośnie za to wybór. 10 lat temu można było wybierać spośród 20 różnych marek. W 2023 roku było ich już 67.

Prognozy na rok 2024 i 2025

Jeśli sprzedaż zachowa trend z ostatnich 4 lat, można się spodziewać dalszych wzrostów popytu. Nasze prognozy sugerują, że w 2024 roku pacjenci zakupią 6,06 mln opakowań suplementów dla seniorów, a w 2025 roku – 6,42 mln opakowań. Cena pozostanie na podobnym poziomie ok. 17 zł – konkurencja jest ostra i żaden producent nie odważy się podwyższyć ceny. Seniorzy już i tak dużo wydają w aptekach, dlatego niska cena ma dla nich duże znaczenie.

Za dużym wzrostem popytu stoi kilka przesłanek: wzrost oferty suplementów dla seniorów, intensywne kampanie promocyjne w mediach, duży spadek cen produktów z tego segmentu, większa świadomość w zakresie suplementacji wśród osób starszych. Jednak największym akceleratorem sprzedaży była pandemia COVID-19, gdy w obawie o zdrowie duża część osób postanowiła wzmocnić organizm sięgając po dodatkowe witaminy. Wzrost popytu nie osłabł nawet w 2023 roku, 3 lata od wybuchu pandemii. Trudno przewidzieć, czy ten trend – wywołany zagrożeniem pandemicznym – zostanie utrzymany w kolejnych latach.

Uwaga na suplementy sprzedawane w internecie i przez telefon

Nasza analiza obejmuje wyłącznie sprzedaż apteczną. Produkty reklamowane jako “dla seniorów” są dostępne także w marketach oraz internecie. Niestety, szybko rosnący popyt spowodował też wzrost nieuczciwych praktyk i oszustw. Osoby starsze są często namawiane przez telefon na zakup cudownych środków kosztujących nawet kilkaset złotych. Znane są przypadki, gdy poszkodowani emeryci wydawali nawet ponad 1800 zł za środki, które w aptekach kosztują kilkanaście złotych. Raz złożonego zamówienia praktycznie nie można już anulować. W takich przypadkach trudno też zweryfikować zawartość produktu.

Suplementację należy zawsze skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby dobierze odpowiednie zestawy witamin i przepisze receptę. Opcjonalnie można poprosić farmaceutę o pomoc. Środki sprzedawane w aptekach są kontrolowane pod względem składu i przechowywane w odpowiednich warunkach.