Będą krótsze kolejki do lekarzy? Jest projekt ustawy o CeR


Centralna e-Rejestracja ruszy już w 2025 roku
Centralna e-Rejestracja ruszy już w 2025 roku

Centralna e-Rejestracja (CeR) ma ułatwić pacjentom zapisywanie się do lekarza i skrócić czas oczekiwania na wizyty. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt ustawy o CeR. Dla placówek medycznych to duża zmiana organizacyjna.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który dokładnie określa zasady działania centralnej e-rejestracji. Celem CeR jest „uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić świadczeniobiorcom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców” – czytamy w uzasadnianiu.

Centralna e-Rejestracja będzie służyła do zapisywania się na pierwszorazowe wizyty. Zamiast obecnie prowadzonych przez placówki zdrowia list oczekujących pojawi się centralna elektroniczna rejestracja dla określonych świadczeń zdrowotnych. Tym samym będzie obowiązywać jedna rejestracja i centralne wyznaczanie terminów wizyt na określone świadczenia.

W 2025 r. CeR obejmie świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach kardiologii, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz programu profilaktyki raka piersi. Kolejne będą dodawane w następnych latach. 

Pacjenci będą umawiać się do lekarza przez CeR z poziomu Internetowego Konta Pacjenta (IKP lub aplikacja mobilna mojeIKP), telefonicznie lub u świadczeniodawcy.

Jeśli pacjent odwoła wizytę, zwolniony termin zostanie przyznawany innej osobie z listy oczekujących, z uwzględnieniem kryteriów medycznych. Przy ustalaniu terminów niektóre grupy pacjentów będą traktowane priorytetowo, jak np. pacjenci onkologiczni.

Placówki medyczne będa zobowiązane do bieżącej aktualizacji harmonogramów przyjęć w systemie teleinformatycznym oraz udostępniania informacji o terminach, miejscu, sposobie realizacji świadczeń oraz personelu medycznym. Na wdrożenie CeR, placówki medyczne mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł na lokalizację. Tylko tyle i aż tyle – Ministerstwo Zdrowia założyło, że pieniądze te mają wystarczyć na harmonizację harmonogramów, a placówki posiadają już zaplecze techniczne do wymiany danych z systemem P1. Jest jeden ważny warunek – dofinansowanie można uzyskać tylko w okresie 4 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Placówki medyczne będą musiały podawać kody procedur wg ICD-9 i rozpoznań wg ICD-10 w harmonogramach przyjęć. Tylko w ten sposób CeR będzie mogła prawidłowo przypisać skierowanie do harmonogramu przyjęć.

W przypadku terminów, które pacjenci odwołują tuż przed planowaną wizytą, świadczeniodawcy będą mogli je przyznać pacjentom z listy oczekujących od co najmniej 30 dni, z priorytetem dla przypadków pilnych, zamiast trzymać się sztywnej kolejności zgłoszeń. Rozwiązanie to ma zwiększyć efektywność wykorzystania dostępnych terminów.

W płynnym zarządzaniu kolejkami mają pomóc rozwiązania cyfrowe. Pacjenci otrzymają automatyczne powiadomienia o przydzielonym terminie wizyty, a Ministerstwo Zdrowia będzie na bieżąco publikować informacje o liczbie pacjentów oraz prognozowanym czasie oczekiwania na świadczenia. O zbliżającym się terminie wizyty przypomni asystent głosowy. Voicebot ma także potwierdzać obecność pacjenta na wizycie, a w razie konieczności – przełożyć lub anulować termin. Za funkcjonalność zostanie wdrożona w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności „KPO”. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem tego rozwiązania jest „zaoferowanie usług wzmacniających komunikację i interakcję świadczeniobiorcy w obszarze zapisu na świadczenia opieki zdrowotnej z wykorzystaniem usług centralnej elektronicznej rejestracji, w szczególności w przypadku świadczeniobiorców wykluczonych cyfrowo”.

Ustawa (obecnie w fazie konsultacji społecznych) wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. Do czasu pełnego wdrożenia nowego systemu, świadczenia będą udzielane na dotychczasowych zasadach. Pacjenci, którym wyznaczono termin przed wdrożeniem systemu, zachowują swoje terminy.