Celem jest dokładne zbadanie jak rozwiązania Apple – iPhone, zegarek Apple Watch i słuchawki AirPods – mogą pomóc w lepszym zarządzaniu zdrowiem i profilaktyce. Zebrane informacje pozwolą opracować nowe cyfrowe rozwiązania dla zdrowia, dobrego samopoczucia i profilaktyki.
Projekt prowadzony jest we współpracy z Brigham and Women’s Hospital – ośrodkiem badawczym przy Harvard Medical School. Po raz pierwszy zebrane zostaną ogromne ilości danych, aby sprawdzić korelacje pomiędzy parametrami monitorowanymi przez urządzenia Apple a stanem zdrowia. Przykładowo, jak zdrowie psychiczne wpływa na tętno człowieka, a jakość snu – na efektywność ćwiczeń. Celem naukowców jest zrozumienie czynników determinujących zdrowie i stworzenie nowych rozwiązań cyfrowych.
Naukowcy chcą holistycznie przyjrzeć się takim elementom, jak aktywność fizyczna, starzenie się, zdrowie układu sercowo-naczyniowego, funkcje poznawcze, słuch, zdrowie menstruacyjne, zdrowie psychiczne, zdrowie metaboliczne, mobilność, zdrowie neurologiczne, zdrowie układu oddechowego, sen i inne.
To kolejne wirtualne badanie kliniczne Apple po poprzednich prowadzonych w obszarze zdrowia kobiet, słuchu i układu krążenia, w których udział wzięło łącznie 350 000 osób z USA. Smartfony i inteligentne zegarki otwarły drogę do wirtualnych badań klinicznych na dużych kohortach. To na ich podstawie powstały takie funkcje jak wykrywanie migotania przedsionków, badanie słuchu i wiele innych dostępnych w aplikacji Vitals.
Badanie Apple Health Study – oparte na idei dobrowolnego dawstwa danych bez gratyfikacji finansowej – jest dostępne dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Czytaj także: Ruszają testy implantu mózgu, który poprawia nastrój