Zwycięzca rankingu „smart” szpitali 2025. Czym się wyróżnia?

Dodano: 02.07.2025


Co roku Newsweek publikuje listę najbardziej inteligentnych szpitali na świecie "World's Best Smart Hospitals"
Co roku Newsweek publikuje listę najbardziej inteligentnych szpitali na świecie „World’s Best Smart Hospitals”

Amerykańska Cleveland Clinic zdeklasowała wieloletniego lidera rankingu Newsweek’a „smart szpitali” – World’s Best Smart Hospitals 2025 – czyli Mayo Clinic. Czym zasłużyła sobie na najwyższą ocenę?

W oficjalnych informacjach czytamy, że Cleveland Clinic wyróżnia się „innowacyjną strategią cyfrową, która łączy nowoczesne technologie, wiedzę kliniczną oraz efektywność operacyjną, redefiniując standardy opieki nad pacjentem”. Ale co kryje się za tym dobrze brzmiącym hasłem?

Zasada nr 1: Każdy nowy system musi ułatwiać pracę

W Cleveland Clinic cyfryzacja jest dosłownie wszędzie, zamiast być tylko dodatkiem. Placówka wdraża dostępne technologie jak AI i już myśli o zastosowaniu rozwiązań przyszłości jak komputery kwantowe. Punktem centralnym jest strategia. Jak mówi kierownik ds. komunikacji Paul Matsen „wdrażanie nowych narzędzi AI bez strategii i koordynacji w całej organizacji jest jak próba budowy nowego skrzydła szpitala bez projektu i pozwoleń.

Transformacja cyfrowa zaczyna się od personelu, który rozumie jej znaczenie w opiece nad pacjentem oraz od dbałości o wysokiej jakości dane wykorzystywane w pracy lekarzy i lepszym planowaniu procesów organizacyjnych. Placówka skrupulatnie wybiera tylko te narzędzia, które wspierają pracę personelu, nie generując dodatkowych obciążeń administracyjnych.

Jednak nie chodzi tylko o wdrażanie już sprawdzonych i przetestowanych technologii. Cleveland Clinic chce być pionierem i inwestuje w technologie jutra. Przykładem jest instalacja IBM Quantum System One w ramach 10-letniej współpracy. To pierwszy na świeci komputer kwantowy do badań medycznych. Oprócz tego wdrożył już AI do automatycznego sporządzania elektronicznej dokumentacji medycznej, odciążając lekarzy w obowiązkach dokumentacyjnych. W ramach sześciomiesięcznego programu pilotażowego, 80% z 300 lekarzy aktywnie stosowało rozwiązanie. 32% z nich zadeklarowało wydłużenie czasu na bezpośredni kontakt z pacjentami, a 25% – skrócenie czasu tworzenia EDM. Wśród już stosowanych algorytmów jest np. model predykcyjny ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Szpital ma kilka robotów chirurgicznych daVinci oraz wykorzystuje cyfrową diagnostykę obrazową. Standardem są usługi telemedyczne zarówno w regularnej opiece oraz w celu uzyskania drugiej opinii. Placówki pod marką Cleveland Clinic działają nie tylko w USA, ale też Londynie i Abu Dhabi (Arabia Saudyjska).

W pierwszej dziesiątce rankingu smart szpitali dominują placówki z USA. Tylko jeden szpital jest z Europy (źródło: Newsweek)
W pierwszej dziesiątce rankingu smart szpitali dominują placówki z USA. Tylko jeden szpital jest z Europy (źródło: Newsweek)

Automatyzacja wszędzie, gdzie się da

Decyzje o wdrażaniu rozwiązań e-zdrowia nie zapadają centralnie, ale w zespołach ekspertów IT i pracowników ochrony zdrowia. Chodzi o dokładne dopasowanie kupowanych systemów, modułów i aplikacji do potrzeb klinicznych. Wiele rozwiązań powstaje dzięki współpracy z dostawcami IT. Przykładem jest centralne elektroniczne narzędzie do monitorowania pacjentów w Instytucie Bariatrycznym i Metabolicznym (BMI). Wcześniej lekarze musieli ręcznie śledzić wyniki badań pacjentów w celu kwalifikacji do operacji.

Na podobnej zasadzie powstało narzędzie w systemie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), wykorzystujące inteligentne skanowanie danych w celu śledzenia kluczowych etapów leczenia. System skrócił czas potrzebny na koordynację opieki i placówka mogła zwiększyć liczbę przeprowadzanych zabiegów.

Współpraca w obszarze cyfryzacji obowiązuje wewnątrz i na zewnątrz. Cleveland Clinic stawia na odpowiedzialne i etyczne stosowanie technologii. Jest członkiem założycielem międzynarodowych koalicji AI, w tym AI Alliance (inicjatywa IBM i Meta), Konsorcjum AI Safety Institute przy Departamencie Handlu USA oraz Coalition of Healthcare AI. W ten sposób szpital nie musi czekać na to, aż powstaną wytyczne stosowania AI, ale sam aktywnie je kształtuje.

Technologia ma wspierać opiekę a nie być celem samym w sobie

Kolejną zasadą jest minimalizm cyfrowy. Zamiast wprowadzać radykalne zmiany w systemach albo kupować nowe systemy, szpital maksymalnie eksploatuje potencjał już istniejącej infrastruktury, zwłaszcza systemu EDM. To przyspiesza realizację projektów, minimalizuje konieczność szkoleń i obniża koszty. Szpitale często wykorzystują tylko niewielką część systemów IT, dlatego zanim kupi się coś nowego, warto dokładnie sprawdzić, co już mamy.

Kolejnym elementem transformacji cyfrowej będzie budowa narzędzi cyfrowych dla pacjentów, aby mieli oni dostęp do opieki nawet po opuszczeniu kliniki. Do tego dochodzą jeszcze rozwiązania „ambient AI” (sztuczna inteligencja otoczenia, czyli zbierania danych na temat zdrowia pacjenta na podstawie czujników zlokalizowanych w gabinecie lekarskim), AI triage na szpitalnym oddziale ratunkowym i rozwiązania wspierania decyzji klinicznych w czasie rzeczywistym.

Równolegle do 1. miejsca na liście czołowych szpitali „smart”, Cleveland Clinic zajął także 2. miejsce w ogólnym rankingu najlepszych szpitali.