Sprzedaż testosteronu wzrosła o 64%. Winne receptomaty?


Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym na rozwój męskich cech płciowych.
Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym na rozwój męskich cech płciowych.

Od 2021 roku obserwujemy gwałowny wzrost sprzedaży testosteronu w polskich aptekach. W ostatnich 2 latach ilość sprzedaży skoczyła o 64%. Wartość sprzedaży na przestrzeni 20 lat wzrosła o 700%.

Kiedy stosuje się suplementację testosteronu?

Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym na rozwój cech płciowych na etapie życia płodowego oraz wytwarzanie się tzw. drugo- i trzeciorzędowych cech męskich jak intonacji głosu, owłosienia, budowy ciała, w tym rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Jego niedobór może manifestować się m.in. zaburzeniami seksualnymi oraz rozwojowymi.

Wówczas lekarz może sięgnąć do hormonalnej terapii zastępczej, w której stosuje się środki zawierające testosteron. Musi się ona odbywać pod nadzorem lekarza, gdyż hormon może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych, jak tworzenie się zatorów w wyniku zwiększonej krzepliwości, podwyższone ciśnienie, wahania nastroju, problemy skórne itd.

Zobacz pełne dane sprzedaży testosteronu wraz z infografiką – pobierz bezpłatnie czasopismo OSOZ

Infografika: sprzedaż testosteronu w aptekach
Infografika: sprzedaż testosteronu w aptekach.

Czarny rynek testosteronu

Obecnie w polskich aptekach dostępnych jest 7 środków z testosteronem. Mowa o czystej postaci hormonu, a nie suplementach diety.

Niestety, testosteron – mimo niebezpiecznych skutków ubocznych – jest modny wśród osób trenujących na siłowni w celu poprawy masy mięśniowej oraz jako środek wzmacniający potencję. I właśnie jego stosowanie w celach innych niż wskazania medyczne może tłumaczyć duże wzrosty sprzedaży w aptekach. To właśnie testosteron znajduje się na podium statystyk najczęściej wystawianych recept przez tzw. receptomaty – serwisy on-line wypisujące masowo e-recepty „na zamówienie”, za opłatą po wypisaniu krótkiego formularzy.

Firmy te najczęściej wystawiają recepty wystawiane na silne leki psychotropowe, odurzające oraz środki przeciwbólowe. Bardzo popularny jest też testosteron oraz leki na potencję. Na liście znalazł się też specyfik na cukrzycę, który stał się ostatnio modny jako środek odchudzający. Do tego trzeba uwzględnić trudną do oszacowania sprzedaż testosteronu na czarnym rynku w internecie.

Szczegółowe dane

W 2002 roku w aptekach sprzedano 83,72 tys. opakowań leków zawierających testosteron. Do 2014 roku wielkość sprzedaży utrzymywała się na poziomie pomiędzy 60 000 a 100 000 opakowań, a wahania były nieznaczne.

Sprzedaż testosteronu w latach 2002-2022 i prognoza na 2023 rok.
Sprzedaż testosteronu w latach 2002-2022 i prognoza na 2023 rok. Słupki pomarańczowe – ilość sprzedaży, słupki niebieskie – wartość sprzedaży.

W kolejnych latach sprzedaż głównie wzrastała i w 2022 roku w aptekach sprzedano już 186,02 tys. opakowań, czyli o 21,08% więcej niż w 2021 roku poprzednim oraz o 122 % więcej niż 20 lat temu. Wyraźne przyspieszenie trendu sprzedaży widać od 2020 roku.

Asortyment leków zawierających testosteron dostępnych w aptekach jest niewielki i liczy sobie zaledwie 7 produktów. Średnia cena sprzedaży za pojedyncze opakowanie leku zawierającego testosteron wynosiła w 2022 roku 121,56 zł i była 7-krotnie wyższa niż w 2002 roku.

Prognoza na 2023 rok

Szacunkowe prognozy obliczone przez ekspertów OSOZ pokazują, że ilość sprzedaży testosteronu będzie nadal wzrastać. W 2023 roku apteki sprzedadzą 214,67 tys. opakowań, czyli o 15,40% więcej niż w 2022 roku. Wzrost będzie kontynuowany także w 2024 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na prognozy wpłynie m.in. działalność receptomatów. Z naszej analizy wynika, że duży wzrost wielkość sprzedaży nie jest uzasadniony nagłym wzrostem częstości stosowania terapii hormonalnej zgodnej ze wskazaniami terapeutycznymi, co pokazują dane historyczne.

Fakty o testosteronie.
Fakty o testosteronie.

Czytaj także: Rekordowa sprzedaż antybiotyków w 2022 roku