Terapia Alzheimera dźwiękami i światłem. Ruszają testy kliniczne


Urządzenie do neurostymulacji (zdjęcie: Cognito Therapeutics)
Urządzenie do neurostymulacji (zdjęcie: Cognito Therapeutics)

Amerykańska Agencja Żywności i Leków nadała urządzeniu Cognito Therapeutics status “przełomowego”. Ze wstępnych badań wynika, że innowacja oparta na neurostymulacji może poprawić zdolności poznawcze. Naukowcy sprawdzą teraz jej skuteczność w terapii chorób neurodegeneracyjnych.

Naukowcy pracują nad lekami hamującymi rozwój lub leczącymi choroby degeneracyjne mózgu. Według danych WHO, na Alzheimera choruje 55 mln osób na całym świecie, każdego roku wykrywa się 10 mln nowych przypadków. Nowe leki to nie jedyna możliwa metoda leczenia, odkąd do medycyny zaczęły wchodzić tzw. terapie cyfrowe (DTx).

Sygnały elektryczne jako nowy lek

Podczas konferencji Clinical Trials on Alzheimer’s Disease w San Francisco, startup Cognito Therapeutics zapowiedział badanie kliniczne pod nazwą HOPE. Około 500 uczestników będzie nosić specjalny zestaw słuchawkowy przez godzinę dziennie.

Urządzenie Cognito jest całkowicie nieinwazyjne i przypomina okulary przeciwsłoneczne. Działa na zasadzie neuromodulacji, czyli bezpośredniego aktywowania nerwów przez bodźce zewnętrzne. Zestaw słuchawkowy transmituje światło i dźwięki z częstotliwością 40 razy na sekundę.

W praktyce pacjent widzi błyski światła i słyszy klikania lub tykania zegara. Taka częstotliwość – według wcześniejszych badań Cognito, w tym opublikowanego w czasopiśmie Neurology – zapewnia  poprawę zdolności poznawczych wśród osób z chorobą Alzheimera.

Firma mająca siedzibę w Cambridge (USA) zaprezentowała również optymistyczne wyniki badań dotyczące wpływu jej urządzenia na pogorszenie się stanu tzw. istoty białej mózgu – przeplatających się połączeń neuronów, które łączą wszystkie cztery płaty mózgu. Nieprawidłowości w istocie białej i otaczającej jej warstwie izolacyjnej, zwanej mieliną, są właśnie wiązane z chorobą Alzheimera.

Nadzieja na postęp naukowy

Choroba Alzheimera jest nieuleczalna. Co roku diagnozuje się 10 milionów chorych. Choć systematycznie pojawiają się nowe, obiecujące wyniki badań, jak na razie nie ma przełomu w leczeniu i zapobieganiu chorobie. Duże emocje wywołał ostatnio lek lecanemab firmy Eisai i Biogen. Badania kliniczne wskazują, że zmniejsza on blaszki mózgowe związane z chorobą Alzheimera. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie on zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków na początku 2023 roku.

Lata badań i wiele niewiadomych

Wcześniejsze testy i badania Cognito były na tyle obiecujące, że FDA przyznała rozwiązaniu firmy status „przełomowego”. A to otwiera drzwi do przyspieszonego procesu oceny. Nawet jeśli zestaw słuchawkowy Cognito okaże się skuteczny w badaniu klinicznym, jego wprowadzenie na rynek możliwe będzie dopiero w 2024 roku. Rekrutacja uczestników do badań zajmie kilka miesięcy, zebranie danych i przekazanie ich do oceny to kolejne 12 miesięcy.

Urządzenie ma też minusy, które mogą stanąć na drodze do jego zastosowania na szeroką skalę. Dla niektórych chorych noszenie zestawu słuchawkowego przez godzinę dziennie może być trudne. Z kolei we wcześniejszych próbach niektórzy pacjenci skarżyli się, że doświadczają dzwonienia lub brzęczenia w uszach.

Strona internetowa badania klinicznego HOPE

Czytaj także: Analiza moczu w domowej toalecie – premiera CES 2023