E-zdrowie w Polsce 2024 na tle krajów WHO [INFOGRAFIKA]


4 strony z wyczerpującymi informacjami o postępach wdrażania rozwiązań e-zdrowia w Polsce
4 strony z wyczerpującymi informacjami o postępach wdrażania rozwiązań e-zdrowia w Polsce

W 2022 roku WHO przeprowadziło badanie cyfryzacji ochrony zdrowia w 52 krajach regionu europejskiego WHO. Mimo ostatnich postępów e-zdrowia, nadal nie dogoniliśmy liderów. Gdzie są największe braki?

Europejska mapa e-zdrowia

Przeprowadzone po pandemii koronawirusa badanie miało pokazać, jak poszczególne kraje europejskiego regionu WHO wykorzystują potencjał cyfryzacji do wzmocnienia odporności systemu zdrowia na kryzysy, unowocześnienia sektora i poprawy dostępności usług medycznych. Wyniki pozwalają się zorientować w dojrzałości cyfrowej 52 państw oraz porównać poziom rozwoju e-zdrowia.

Aby przygotować raport, WHO wysłało do ministerstw zdrowia ankietę złożoną z 95 pytań dotyczących rozwoju infrastruktury cyfrowej, wdrożenia usług e-zdrowia na poziomie krajowym, strategii wymiany i przetwarzania danych.

Wypełniły ją wszystkie 53 państwa, a do ostatecznego raportu zaakceptowano 52. Badanie ma też swoje braki – koordynatorzy odpowiedzialni za udzielenie odpowiedzi często wskazywali, że nie mają wiedzy dotyczącej danego zakresu e-zdrowia. Na podstawie ankiet, WHO opublikowała raport „The ongoing journey to commitment and transformation: digital health in the WHO European Region 2023”, a w kwietniu 2024 – dane krajowe przedstawione w formie graficznych profili.

Polska: Ocena dobra z wieloma minusami

Po wdrożeniu e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta (IKP, także w wersji mobilnej), poprawiliśmy znacznie wyniki w zakresie rozwoju krajowych usług cyfrowych oraz dostępu pacjentów do danych zgromadzonych w elektronicznej dokumentacji medycznej – nawet jeśli IKP umożliwia wgląd tylko do wąskiego zakresu danych z EDM. Plusem jest też wdrożenie EDM. Analizując odpowiedzi w tym zakresie, można się szybko zorientować, że ówczesne Ministerstwo Zdrowia trochę podkolorowało poziom wdrożenia EDM.

Duże niedociągnięcia mamy w zakresie wymiany danych, systemu nadzoru epidemiologicznego, a także ram prawnych i strategii dla różnych obszarów e-zdrowia. Czego dokładnie brakuje?

  • Strategii dotyczącej e-zdrowia i telezdrowia
  • Narodowej strategii danych medycznych
  • Określenia ram dla wykorzystania danych do analiz big data
  • Systemu oceny jakości usług medycznych
  • Krajowego systemu ostrzegania o zagrożeniach epidemiologicznych
  • Systemu monitoringu danych o chorobach

Wytycznych ewaluacji inicjatyw z zakresu zdrowia cyfrowego (np. telemedycyny i m-zdrowia) Prezentujemy przetłumaczony, 4-stronicowy profil e-zdrowia dla Polski. Choć opiera się on na danych z 2022 roku, jest on aktualny. Na infografice pokazano, czy dany element systemu e-zdrowia został wdrożony (kolumna ODPOWIEDŹ) oraz ile badanych państwa odpowiedziało pozytywnie (kolumna % odpowiedzi TAK).