AI w medycynie przeżywa boom [INFOGRAFIKA]


W Polsce nadal niewielki odsetek placówek zdrowia korzysta z rozwiązań AI
W Polsce nadal niewielki odsetek placówek zdrowia korzysta z rozwiązań AI

Choć o sztucznej inteligencji dużo się mówi, w ochronie zdrowia jest sporadycznie stosowana. To się wkrótce zmieni, bo w rozwiązania AI dla medycyny inwestuje się ogromne pieniądze.

INFOGRAFIKA "Boom AI w medycynie"
INFOGRAFIKA “Boom AI w medycynie”

Najważniejsze fakty o AI a medycynie

  • Tylko 6,4% szpitali w Polsce korzysta z rozwiązań AI. W 55% przypadków to systemy diagnostyki obrazowej (MRI, CT). Według badania Centrum e-Zdrowia, w przypadku placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej odsetek ten wynosi tylko 2,1%.
  • Liczba badań naukowych dotyczących zastosowania AI w medycynie publikowanych na portalu pubmed.com rośnie w algorytmicznym tempie. W 2015 było ich 2507, a w 2019 – już 12563. W związku z rozwojem generatywnej AI, wzrost w ostatnich latach jest jeszcze szybszy.
  • Liderem badań naukowych dotyczących zastosowania AI w medycynie jest patologia (3398 badań w 2020 roku) i radiologia (2855). Na kolejnych miejscach jest chirurgia (2040), psychiatria (1531) i onkologia (1483). Ranking zamyka medycyna sportowa (30).
  • Ochrona zdrowia jest drugą branżą – zaraz po transporcie – o największych inwestycjach w startupy AI. Wyprzedza nawet usługi finansowe, robotykę oraz sektor finansowy.
  • Suma inwestycji Venture Capital (w USD) w rozwiązania generatywnej sztucznej inteligencji (genAI) w 2023 roku była w USA 30 razy większa niż w Europie.
  • Polskie firmy AI, które pozyskały największe finansowanie w latach 2021–2022 (w mln USD): Infermedica (symptom checker dla ochrony zdrowia), Synerise, Nomagic, netune.ai, sales manago.
Inwestycje w rozwiązania AI według branż. Ochrona zdrowia jest od lat w czołówce
Inwestycje w rozwiązania AI według branż. Ochrona zdrowia jest od lat w czołówce