Premiera Da Vinci 5. Co potrafi nowy robot chirurgiczny?


Robot chirurgiczny da Vinci 5: nowy design i ponad 150 ulepszeń
Robot chirurgiczny da Vinci 5: nowy design i ponad 150 ulepszeń (zdjęcie: Intuitive)

Po ponad 10 latach badań i rozwoju, amerykańska Agencja Leków i Żywności FDA zatwierdziła piątą generację systemu robotycznego firmy Intuitive. System da Vinci 5 ma ponad 150 ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika da Vinci Xi z 2016 roku, w tym m.in. nowe kontrolery z siłowym sprzężeniem zwrotnym naśladujące obsługę narzędzi ręcznych podczas zabiegu.

Precyzyjna symulacja siły oporu narzędzia i analizy AI

Mechaniczne sprzężenie zwrotne to sztandarowa nowość w da Vinci 5. Według firmy, badania przedkliniczne wykazały zmniejszenie siły wywieranej przez narzędzia chirurgiczne na tkankę o 43%. Kolejną nowością jest 10 000 razy większa moc obliczeniowa. Robot mierzy cały szereg parametrów pracy, co ma go przygotować na kolejny skok technologiczny, czyli analizy z wykorzystaniem AI. Dzięki temu, w przyszłości operacje robotyczne będą uwzględniały np. wyniki pacjentów, aby zapobiec potencjalnym komplikacjom. Na razie system będzie testowany w USA na wąskiej grupie klientów.

Konsola operatora w da Vinci 5 (zdjęcie: Intuitive)
Konsola operatora robota da Vinci 5 (zdjęcie: Intuitive)

Najważniejsze nowości w da Vinci 5

  • Zwiększona dokładność i precyzja. Nowe kontrolery chirurga, w tym ulepszona kontrola wibracji i drżenia.
  • Wyświetlacz 3D nowej generacji i przetwarzanie obrazu. Najwyższej jakości system obrazowania 3D, wspierający przyszłe generacje endoskopów chirurgicznych i oprogramowania wizyjnego w miarę rozwoju tych technologii.
  • Unikalna technologia wykrywania siły. Technologia Force Feedback i opcjonalne instrumenty, które umożliwiają systemowi mierzenie, a chirurgom odczuwanie, subtelnych sił wywieranych na tkankę podczas operacji.
  • Usprawnienia przepływu pracy. Funkcje, które zostały zaprojektowane w celu zwiększenia autonomii chirurga oraz usprawnienia pracy zespołu medycznego. Te innowacje mają usprawnić organizację pracy na sali operacyjnej i potencjalnie oszczędzać czas, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa pacjenta.
  • Rozszerzona moc obliczeniowa i zaawansowane możliwości przetwarzania danych. 10 tys. razy większa moc obliczeniowa pozwala prowadzić analizy danych i zintegrować system z aplikacją Intuitive My Intuitive, SimNow (symulator rzeczywistości wirtualnej), Case Insights (obserwator obliczeniowy) i Intuitive Hub (brzegowy system obliczeniowy).
  • Większy komfort pracy chirurga. System jest wyposażony w przeprojektowaną konsolę z możliwością dostosowania pozycji, z opcją siedzenia w pozycji pionowej. Chirurg może dokonywać niezbędnych regulacji, gdy jego głowa znajduje się w konsoli, z opcjami zaprojektowanymi tak, aby pasowały do różnych typów ciała.
Wieża kontrolna robota da Vinci 5 (zdjęcie: Intuitive)
Wieża kontrolna robota da Vinci 5 (zdjęcie: Intuitive)

25-lecie robota da Vinci

Systemy chirurgiczne da Vinci firmy Intuitive od lat pomagają chirurgom w przeprowadzaniu minimalnie inwazyjnych operacji, w tym zabiegów na odległość. Wykorzystują zaawansowane mechanizmy sterowania, wspomagane cyfrowo ruchy i specjalistyczne oprzyrządowanie, w tym zminiaturyzowaną kamerę chirurgiczną i narzędzia nadgarstkowe (tj. nożyczki, skalpele i kleszcze). Robot dostępny jest w Europie od stycznia 1999 roku. Do 2023 roku, sprzedano go w liczbie ok. 7500 egzemplarzy.

W Polsce dostępne są 43 roboty da Vinci. Da Vinci został zaprojektowany z myślą o zabiegach urologicznych i ginekologicznych, ale jest on obecnie wykorzystywany także w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, chirurgii jelita grubego oraz chirurgii głowy i szyi. NFZ refunduje trzy zabiegi z pomocą robota: operacja prostaty (prostatektomia robotyczna), leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy oraz leczenie nowotworu jelita grubego. Koszt operacji onkologicznej z pomocą robota da Vinci koszt szacuje się na ok. 30.000 zł. Cena robota da Vinci poprzedniej generacji to ok. 1,5–2,5 mln USD.