Premiera CES 2023: analiza moczu w domowej toalecie


Czujnik U-Scan do badania moczu w toalecie
Czujnik U-Scan do badania moczu w toalecie

Podczas targów nowych technologii CES 2023, firma Withings – lider rynku inteligentnych wag, zegarków i technologii dla zdrowia – zaprezentowała domowe laboratorium moczu. Czujnik przypominający wkładki toaletowe zbiera i przekazuje do aplikacji mobilnej pomiary m.in. ciężaru właściwego moczu, poziomu ketonów i PH.

To pierwsze na rynku urządzenie, które pozwala na bieżącą analizę moczu w domu i potencjalnie przełom w profilaktyce wielu chorób – ludzki mocz zawiera ponad 3000 metabolitów i na jego podstawie można uzyskać precyzyjny obraz zdrowia organizmu.

Jak działa domowe laboratorium moczu?

Czytnik U-Scan zawierający mały akumulator montowany jest w muszli klozetowej, więc analiza wykonywana jest w higieniczny i wygodny sposób. Urządzenie potrafi rozpoznać, czy ma do czynienia ze zwykłą wodą do spłukiwania, czy moczem, zbierając tylko potrzebne próbki.

Gdy czujnik termiczny wykryje obecność moczu, aktywuje się specjalna pompa. Z jej pomocą próbka przekazywana jest do obwodu mikrofluidycznego i wstrzykiwana do pojemnika testowego. Reakcja chemiczna odczytywana przez czujnik optyczny i przekazywana do aplikacji mobilnej. Po spłukaniu toalety, czujnik się resetuje i jest gotowy do wykonania kolejnego pomiaru.

U-Scan potrafi odróżnić różnych użytkowników i przypisać wyniki do właściwej osoby. Służy do tego funkcja Stream ID. Niskoenergetyczne czujniki wbudowane w czytnik rozpoznają “sygnaturę strumienia moczu” danej osoby na podstawie ruchu i odległości strumienia. Informacja o identyfikacji strumienia jest potwierdzona w aplikacji.

Jakie pomiary będą dostępne?

W pierwszej kolejności urządzenie będzie dostępne w Europie. W aplikacji U-Scan Nutri Balance można sprawdzić wyniki ciężaru właściwego moczu, pH, poziomu witaminy C i ketonów. Na ich podstawie aplikacja przeprowadzi badanie metabolizmu, sugerując użytkownikowi zmiany w sposobie odżywiania się i ilości przyjmowanych płynów oraz wskazówki dotyczące aktywności fizycznej.

Firma zapowiada jednak, że “w niedalekiej przyszłości” pojawią się też wkładki do prowadzenia profesjonalnych badań laboratoryjnych moczu.

Urządzenie będzie kosztować 499,95 euro. W cenie jest jeden czytnik U-Scan oraz wkład wystarczający na trzy miesiące testów. Pierwsze dwa wkłady wprowadzone na rynek to Cycle Sync (śledzenie miesięcznych cykli kobiety) i Nutri Balance (przewodnik metaboliczny do optymalizacji diety i nawodnienia).

Wkłady będzie można kupować pojedynczo lub zamówić w abonamencie.

Czytaj także: MZ rozpoczyna pilotaż plastra EKG