Polski szpital wykorzystany w rosyjskiej propagandzie


CSIRT MON – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego – wykrył fałszywą stronę internetową 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. “To operacja dezinformacyjna rosyjskich służb przeciwko Polsce” – informuje Stanisław Żaryn, Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Strona łudząco podobna do oryginalnej donosi, że do polskiego szpitala przywieziono zwłoki bojowników z białoruskiego Pułku im. K. Kalinowskiego, którzy wsparli Ukrainę i zginęli. Fałszywy tekst zawiera również sugestię, że władze wojskowego szpitala – czyli państwowej instytucji – popierają działania pułku Kalinowskiego.

Fałszywa strona internetowa szpitala w Lublinie z fake newsem
Fałszywa strona internetowa szpitala w Lublinie z fake newsem

Rosjanie prezentują fałszywą treść w kontekście zdobycia przez wojska rosyjskie Bachmutu, sugerując, że „do Polski trafili polegli pod Bachmutem”.

– Operacja dezinformacyjna ma prezentować Polskę, jako kraj zaangażowany w wojnę, a także wciągający NATO w konfrontację z Rosją – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn podkreślając, że działania rosyjskie wpisują się w operacje dezinformacyjne, które mają destabilizować polską przestrzeń informacyjną, a także mają wytworzyć fałszywy obraz Polski, jako kraju destabilizującego region oraz zagrażającego całej Europie.

CSIRT MON ostrzega przed szeroką kampanią dezinformacyjną polegającą na dystrybucji informacji – przez SMS albo kanał Telegram – o potencjalnej rekrutacji do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Na sytuację zareagował 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie informując, że nie odpowiada za informacje na stronach podszywających się pod serwis internetowy szpitala.

Czytaj także: Pobierz bezpłatny poradnik o bezpieczeństwie danych w ochronie zdrowia