Podsumowanie roku 2023 w cyfryzacji ochrony zdrowia


W 2024 roku placówki medyczne czeka m.in. przygotowanie się do KSeF.
W 2024 roku placówki medyczne czeka m.in. przygotowanie się do KSeF.

Nowości w rozwiązaniach IT KAMSOFT, które wspomagają realizację opieki koordynowanej (OK), prowadzenie EDM i raportowanie zdarzeń medycznych, obsługę Centralnej e-Rejestracji, wystawianie e-skierowań i e-recept, bezpieczne ordynowanie leków oraz przygotowanie się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Rok 2023 w medycynie upłynął pod hasłem Opieki Koordynowanej (OK) realizowanej w placówkach POZ. Do nowego modelu realizacji świadczeń medycznych przystąpiło już 1 817 placówek, co stanowi 30 proc. wszystkich podmiotów POZ, a zakres OK i katalog badań diagnostycznych znacznie się poszerzył.  

Wprowadzenie opieki koordynowanej to dla pacjenta możliwość szybszej diagnozy oraz leczenia wybranych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego, a dla placówki medycznej – kolejny element wzmocnienia roli POZ w systemie ochrony zdrowia i dodatkowe środki w formie budżetu powierzonego. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że firma KAMSOFT od początku swojej działalności tworzy rozwiązania, dzięki którym placówki medyczne mogą płynnie koordynować wewnętrzne procesy organizacyjne i opiekę nad pacjentami. Łączenie różnych punktów opieki nad pacjentem jest zapisana w filozofii firmy i znana jako Otwarty System Ochrony Zdrowia

Podsumowanie nowości IT KAMSOFT w 2023 roku

Realizacja Opieki Koordynowanej w systemach medycznych KAMSOFT 

Klienci KAMSOFT już od pierwszych dni formalnego wprowadzenia Opieki Koordynowanej wykorzystują systemy KS-SOMED, KS-PPS i SERUM do tego, aby płynnie zorganizować cały proces.  Systemy te wspierają realizację OK na każdym jej etapie, począwszy od zarządzania terminarzem (oznaczanie pacjenta objętego OK), wystawienia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM) oraz harmonogramu IPOM aż po rozliczenia z NFZ. Warto tutaj wspomnieć, że systemy IT pełnią także kluczową rolę w sporządzeniu listy osób z rozpoznaniem kwalifikującym do objęcia OK.

Z kolei pracę koordynatorów OK wspomaga aplikacja mobilna dla pacjentów – VisiMed, która pozwala im sprawniej zarządzać wizytami. Pacjent ma zawsze pod ręką m.in. plan dalszych konsultacji i wyniki badań laboratoryjnych, a aplikacja dodatkowo przypomni mu np. o zażywaniu leków. W ten sposób koordynator ma do dyspozycji narzędzie komunikacji z pacjentem, a pacjent korzysta z dodatkowych zalet aplikacji, dzięki której może monitorować przyjmowanie leków i prowadzić notatki dotyczące przebiegu leczenia, więcej informacji tutaj.

Aby wesprzeć klientów w pełnym wykorzystaniu możliwości systemów medycznych KAMSOFT w zakresie realizacji OK na początku roku 2023 zrealizowaliśmy cykl dedykowanych szkoleń oraz wydaliśmy e-book na łamach bloga OSOZ, w którym krok po kroku objaśniamy, jak przygotować się do realizacji OK i jak optymalnie wykorzystać systemy IT w tym procesie, kliknij tutaj, aby przejść do e-booka. 

IPOM jako Elektroniczna Dokumentacja Medyczna  

W 2023 roku na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 19 lipca 2023 r., do katalogu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej został włączony IPOM, czyli Indywidualny Plan Opieki Medycznej, który od 2024 r. ma być prowadzony wyłącznie w formie elektronicznej (do 31 grudnia 2023 r., istnieje jeszcze możliwość prowadzenia go w formie papierowej). Więcej informacji tutaj. W praktyce oznacza to m.in., że IPOM wygenerowany elektronicznie i przekazany do platformy P1, będzie udostępniony dla pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Placówki POZ, które korzystają z oprogramowania KAMSOFT mogą generować elektronicznie IPOM już od 2022 roku, a wysyłkę na platformę P1 umożliwia im rozwiązanie EDM Suite.  

KAMSOFT opracowuje narzędzie, które ma podnieść poziom skutecznego rejestrowania zdarzeń medycznych  

Od 2021 roku placówki medyczne zobowiązane są do wymiany EDM i raportowania zdarzeń medycznych za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej. Postępy we wdrażaniu EDM potwierdzają statystyki KAMSOFT. System do wymiany i udostępniania EDM, KS-EDM Suite, obsłużył już ponad 800 mln zdarzeń medycznych z czego tylko niespełna połowa została skutecznie zarejestrowana w P1. Aby pomóc placówkom skutecznie rejestrować zdarzenia medyczne firma KAMSOFT udostępniła narzędzie, które na bieżąco przesyła statusy i informacje dotyczące tego, dlaczego dane zdarzenie nie zostało zarejestrowane. Firma pracuje aktualnie nad budowaniem bazy wiedzy zintegrowanej z systemami placówek medycznych, która w sposób przystępny i wyczerpujący będzie wskazywać użytkownikom w jaki sposób rozwiązać występujący problem w komunikacji z P1. 

Poprawne raportowanie zdarzeń medycznych nabierze dodatkowego znaczenia w przyszłości, gdy placówki medyczne będą rozliczać się z płatnikiem na podstawie zaraportowanych zdarzeń medycznych. Dlatego już teraz warto zadbać o jakość danych i skuteczne przekazywanie ich do platformy P1. Po więcej informacji na temat EDM Suite zapraszamy na stronę: edm.kamsoft.pl 

Centralna e-Rejestracja i realizacja szczepień przeciw HPV w systemach informatycznych KAMSOFT 

W roku 2023 Centrum e-Zdrowia uruchomiło Centralną e-Rejestrację dla szczepień przeciw HPV. Placówki medyczne realizujące szczepienia w ramach powszechnego programu tych szczepień ochronnych muszą zarejestrować wizytę w systemie e-Rejestracji Centralnej, aby móc rozliczyć się z NFZ. Taki sam wymóg już od 1 stycznia 2024 r. będzie dotyczył wizyt w ramach programu “Profilaktyka 40 plus”. W związku z czym w KS-SOMED pojawiła się możliwość integracji z systemem e-Rejestracji. Więcej informacji tutaj. Docelowo Centralna e-Rejestracja ma usprawnić proces korzystania z usług zdrowotnych. Pacjent będzie mógł z poziomu IKP wyszukać wolny termin i umówić się na wizytę.  

e-Skierowanie do uzdrowiska 

Od 1 lipca 2023 r. placówki medyczne mają obowiązek wystawiania elektronicznych skierowań do uzdrowiska. Wystawiane w systemie IT e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. W systemach KAMSOFT wprowadzono udogodnienia, które pozwalają kontrolować i monitorować postęp realizacji e-Skierowań. 

TurboBLOZ ułatwia lekarzom wystawianie e-Recep

Do systemów gabinetowych KS-SOMED i KS-PPS, które posiadają już rozwiązanie TurboBLOZ, dołączyły w 2023 roku rozwiązania chmurowe – SERUM i Mediporta oraz system dla szpitali KS-MEDIS. Co oznacza, że we wszystkich systemach medycznych KAMSOFT lekarze mogą sprawdzać dostępność leku w chwili wypisywania e-Recepty. Dla przypomnienia TurboBLOZ dostarcza aktualnej i obiektywnej informacji na temat dostępności leków, a w przypadku, kiedy dany produkt nie jest dostępny, podpowie zamiennik dobrany nie tylko według składu, ale także tej samej postaci i dawki. W tym roku TurboBLOZ zyskał nowe funkcjonalności: system informuje czy dostępność danego produktu rośnie, czy maleje, udostępniono także szereg ostrzeżeń jak np. o tym, że dany produkt nie jest dostępny w obrocie. Ponadto przy wybranych produktach leczniczych TurboBLOZ zaproponuje produkt uzupełniający (funkcjonalność ComboBLOZ), który będzie wspierał farmakoterapię pacjenta. Taka propozycja może dotyczyć m.in. antybiotyków z propozycją terapii uzupełniającej w postaci probiotyku.  

DAWKOMAT ułatwi lekarzowi tworzenie opisów dawkowania leków, a informacja trafi do pacjenta prosto na telefon 

Funkcjonalność DAWKOMAT znana już od dawna w systemie KS-SOMED i KS-PPS, została uruchomiona w 2023 r. także w aplikacji mobilnej Wizyta Lekarska oraz w systemach chmurowych SERUM i Mediporta. Lekarze mogą dzięki temu w prosty sposób zapisywać dawkowanie leku na recepcie, oszczędzając czas i unikając ewentualnych błędów. Co ważne, tak uzupełniony i czytelny zapis dawkowania leku trafia wprost do aplikacji VisiMed pacjenta, a także SMS-em zawierającym kod e-Recepty, informację o sposobie dawkowania i nazwami leków (powiadomienia OSOZ).  

DAWKOMAT to krok w kierunku bardziej efektywnej i przejrzystej komunikacji pomiędzy lekarzem, farmaceutą i pacjentem.  

Alerty bezpieczeństwa PHARMINDEX zwiększają bezpieczeństwo w zakresie ordynowanych leków 

Alerty bezpieczeństwa to kolejna nowość wprowadzona w systemach medycznych KAMSOFT: KS-SOMED i KS-PPS. Dzięki czemu już na etapie wypisania e-Recepty lekarz w czytelnej, graficznej formie otrzymuje informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania leków: przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią, wpływu leków na sprawność psychomotoryczną i prowadzenie pojazdów, wpływu leków na ośrodkowy układ nerwowy oraz interakcji leków z alkoholem. Korzystanie z tej funkcjonalności wymaga zakupu licencji na moduł PHARMINDEX, więcej informacji tutaj. 

Aplikacja Wizyta Lekarska wspiera uwierzytelnienie wieloskładnikowe (MFA) zapewniając dodatkową ochronę danych w serwisach internetowych 

Loginy i hasła często nie zapewniają dostatecznego poziomu bezpieczeństwa danych, dlatego podczas logowania się na przykład do poczty internetowej czy serwisów dla specjalistów, jak np. Portal Świadczeniodawcy, warto korzystać z dodatkowego zabezpieczenia jakim jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA). Wówczas logując się do wybranego serwisu, oprócz loginu i hasła należy wprowadzić dodatkowo jednorazowy kod. W 2023 roku aplikacje mobilne dla profesjonalistów medycznych Wizyta Lekarska, Wizyta Pielęgniarska i Wizyta Położnej wyposażono w nową funkcjonalność „Authenticator”, która wspiera uwierzytelnienie wieloskładnikowe, więcej informacji tutaj. 

Optymalizacja grafików lekarzy – serwis Terminarz+ 

Menedżerowie przychodni zyskali możliwość analizy liczby utraconych wizyt i ich szacowanej wartości dzięki nowej usłudze KAMSOFT – Terminarz+. Taki bieżący monitoring pomaga zorientować się, na jakim poziomie jest wykorzystywany potencjał danej placówki i zatrudnionego w niej personelu.  Serwis Terminarz+, dostarcza danych związanych z wykorzystaniem terminarzy wizyt w całej przychodni, w danej poradni, czy nawet u konkretnego lekarza. Dla osób zarządzających to cenna wiedza, dzięki której mogą usprawniać działanie placówki, dopasowywać ofertę do potrzeb pacjentów, poprawiać jakość obsługi i efektywność organizacji.  W tym roku Terminarz+ został udostępniony w wersji pilotażowej przychodniom korzystających z systemu KS-SOMED. Więcej informacji tutaj

Rejestracja internetowa 

Konsekwentnie poszerzany jest zakres usług obejmujących możliwości rejestracji on-line. 

W 2023 roku ramach programu SERUM została udostępniona obsługa płatności internetowych. To już kolejny po KS-SOMED program medyczny, który pozwala na przyjmowanie płatności od pacjenta już na etapie rezerwacji wizyty lekarskiej – za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl lub poprzez aplikację VisiMed. Ponadto do grona systemów pozwalających na obsługę porad on-line (telewizyt) dołączył system KS-PPS, sprawiając tym samym, że wszystkie nasze systemy umożliwiają udzielanie pacjentom porad zdalnych: KS-SOMED, KS-PPS, SERUM oraz Mediporta. 

A co przyniesie rok 2024? 

Krajowy System e-Faktur (KSeF) już od 1 lipca 2024 r. także w placówkach medycznych  

Od 1 lipca 2024 r. dla większość firm w Polsce (a więc także placówek medycznych) obligatoryjne stanie się korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Oznacza to rewolucję nie tylko w procesie wystawiania faktur sprzedażowych, ale w całym procesie obiegu faktur. Choć 1 lipca 2024 r. wydaje się odległą datą to biorąc pod uwagę procesy jakie przedsiębiorcy muszą dostosować, aby móc korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) warto już teraz zacząć planować i implementować zmiany, aby być gotowym na ten termin. Zachęcamy do zapoznania się z witryną internetową ksef.kamsoft.pl, gdzie znajdują się przydatne informacje dotyczące obowiązku wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych, prezentacje możliwości narzędzia pharmind  XF, produkcji KAMSOFT, które ma ułatwić podmiotom wymianę dokumentów z KSeF,  a także nagrania ze szkoleń przeprowadzonych dla aptek i placówek medycznych.  

Jedyną pewną rzeczą są zmiany – warto być na bieżąco! 

Postępująca cyfryzacja w ochronie zdrowia, zmieniające się przepisy prawne i potrzeby pacjentów, wymuszają na menedżerach placówek medycznych i kadrze medycznej ciągłą edukację i otwarcie na nowe możliwości. Aby pomóc zrozumieć zmiany zachodzące na rynku ochrony zdrowia, firma KAMSOFT zorganizowała w tym roku kolejne dwie edycje konferencji Nawigator e-Zdrowia. Podczas tych cyklicznych spotkań tradycyjnie omówiono najważniejsze tematy dotyczące rynku ochrony zdrowia, pokazano, jak można usprawnić pracę w placówkach medycznych i aptekach oraz jak korzystać z rozwiązań e-Zdrowia, aby maksymalnie na tym zyskać. Zachęcamy do zapoznania się materiałami wideo z październikowej edycji Konferencji Nawigator e-Zdrowia, które dostępne są tutaj. 

Czytaj także: Obserwuj KAMSOFT na Facebook oraz Youtube, aby być na bieżąco z nowościami IT.