Pacjent przeżył z tytanowym sercem rekordowe 100 dni

Dodano: 14.04.2025


Sztuczne serce (zdjęcie: BiVACOR)
Sztuczne serce (zdjęcie: BiVACOR)

Po raz pierwszy w historii, sztuczne serce tak długo biło dla pacjenta zakwalifikowanego do przeszczepu narządu. Innowacja firmy BiVACOR będzie teraz testowana na kolejnych 15 osobach.

40-letni mężczyzna z ciężką niewydolnością serca otrzymał implant w szpitalu St. Vincent w Sydney w listopadzie ubiegłego roku. Przez 3 miesiące urządzenie pozwoliło mu przeczekać w warunkach domowych czas do przeszczepu serca, do którego doszło w lutym br. Zgodnie z komunikatem szpitala, chory – który pozostaje anonimowy – wraca do zdrowia.

Naukowcy od dawna pracują nad sztucznym sercem, które mogłoby być łatwo stosowane u pacjentów czekających na przeszczep narządu. Co roku przeprowadza się na świecie ok. 5000 transplantacji serca, najwięcej w USA. W latach 2011–2022 liczba ta podwoiła się. Wynalazek daje nadzieję na opracowanie wygodnej w stosowaniu i bezpiecznej opcji leczenia dla chorych z ciężką niewydolnością serca.

Założycielem firmy BiVACOR jest australijski bioinżynier Daniel Timms. Tytanowe serce opracował po tym, jak jego ojciec zmarł z powodu ciężkiej choroby serca. Urządzenie zostało na razie przetestowane klinicznie na 5 pacjentach w ramach badania wczesnej wykonalności (test bezpieczeństwa i poprawnego działania) przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration). Teraz wynalazek ma zostać wszczepiony kolejnym 15 osobom, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czeka go długa droga do pełnego dopuszczenia na rynek przez organy regulacyjne.

Profesor Chris Hayward z Victor Chang Cardiac Research Institute powiedział, że serce BiVACOR zapoczątkuje zupełnie nową erę w przeszczepach serca, a w ciągu następnej dekady sztuczne serce stanie się alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą czekać na serce od dawcy lub gdy serce od dawcy jest po prostu niedostępne.

BiVACOR Total Artificial Heart (TAH) to dwukomorowa pompa krwi, która zastępuje obie komory serca za pomocą pojedynczego, dwustronnego wirnika. Wykorzystuje technologię odśrodkowej pompy rotacyjnej i aktywnej lewitacji magnetycznej do napędzania krwi do krążenia ogólnoustrojowego i płucnego. Wykonany z tytanu, nie posiada żadnych zaworów ani łożysk mechanicznych, zmniejszając tarcie i zużycie. Konstrukcja zapewnia wysoką wydajność przepływu krwi przy niskim zużyciu energii, utrzymując pulsacyjny przepływ. Opatentowany system równoważenia przepływu dostosowuje się do zmian fizjologicznych, a duże prześwity pompy minimalizują urazy i zastoje krwi.