Olsztyński Szpital dla Dzieci uruchomił pracownię druku 3D


Pracownia 3D w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.
Pracownia 3D w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oficjalnie otworzono Pracownię Druku 3D. To tutaj będę powstawać trójwymiarowe modele do wysoce precyzyjnych operacji. Koszt inwestycji to 100 tys. zł.

Laboratorium już działa i jako pierwsze na salę operacyjną trafiły wydrukowane szyny operacyjne, które wspomagają pozycjonowanie odłamków kostnych szczęk podczas operacji chorób twarzoczaszki.

Dr. n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w szpitalu oraz koordynator Pracowni Druku 3D podkreśla, że Pracownia Druku 3D powstała, aby wirtualnie wspomagać projekty operacyjne i przygotowywać się do zabiegów ortognatycznych za pomocą technologii cyfrowych. Szpital chce stosować techniki cyfrowe do precyzyjniejszego wykonywania zabiegów.

Aktualnie Pracowna Druku 3D produkuje m.in. specjalne szyny operacyjne do operacji ortognatycznych, zmieniających kształt twarzy. Chodzi o kostne zabiegi dwuszczękowe (osteotomia szczęki i żuchwy), gdzie do pozycjonowania odłamów potrzebne są specjalne szyn. Do tej były one tworzone przez technika stomatologicznego przy użyciu tradycyjnych modeli.

Pracownia Druku 3D jest obecnie wyposażona w dwie drukarki, które umożliwiają drukowanie szyn operacyjnych i plastikowych elementów kostnych, takie jak żuchwa. Całość uzupełnia myjnia ultradźwiękowa i maszyna do utwardzania modeli. Koszt inwestycji w olsztyńskim szpitalu to ok. 100 tysięcy złotych, a wyposażenie zostało przekazane przez Stowarzyszenie “Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym Szczękowo-Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki”.

Dr. n. med. Krzysztof Dowgierd podkreśla, że Pracownia Druku 3D ma szerokie możliwości i może obsługiwać różne potrzeby szpitala: “Już teraz korzystaniem z wydruków 3D są zainteresowani m.in. chirurdzy i ortopedzi z naszego szpitala. Także ortodonci potrzebują redukcji liczby magazynowanych modeli gipsowych. Wystarczy je zeskanować i przechowywać jako cyfrowy skan, a w razie potrzeby można je wydrukować”.

Pracownia Druku 3D już drukuje m.in. szyny operacyjne.
Pracownia Druku 3D już drukuje m.in. szyny operacyjne.

Pracownia Druku 3D planuje wzbogacić swoje wyposażenie o tzw. skanery wewnątrzustne, dzięki którym będzie można tworzyć modele dopasowane do każdego pacjenta.

Czytaj także: Implantowalna mini-fabryka insuliny. Czy to nowy sposób leczenia cukrzycy?