Nowości e-zdrowia: 5 pkt. za EDM, telekiosk od NFZ


Przegląd najciekawszych wydarzeń w zdrowiu cyfrowym w Polsce.

Centrum e-Zdrowia z nową stroną www

Centrum e-Zdrowia ma nową stronę internetową, na której m.in. prezentuje aktualne dane dotyczące liczby wystawionych e-recept, e-skierowań i użytkowników Internetowego Konta Pacjenta. Tych ostatnich było z początkiem maja 15,7 mln.

Nowa strona Centrum e-Zdrowia
Nowa strona Centrum e-Zdrowia

Kolejna wersja aplikacji IKP z nowymi funkcjami

Aplikacja Internetowego Konta Pacjenta (IKP) wzbogaciła się o nowy wygląd graficzny, krokomierz oraz możliwość ustawienia przypomnień o wzięciu leków.

Mobilne Internetowe Konto Pacjenta
Mobilne Internetowe Konto Pacjenta

Kiosk Profilaktyczny od NFZ

Do każdego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiły specjalne kioski, w których można wykonać podstawowe pomiary, np. BMI, składu masy ciała, ciśnienia tętniczego.

Kiosk profilaktyczny NFZ
Kiosk profilaktyczny NFZ

Placówki nie mogą odmówić przyjęcia e-skierowania

Czy przychodnia może nie respektować e-skierowania, ponieważ nie ma odpowiedniego systemu? Takie pytanie trafiło niedawno na biurko Rzecznika Praw Pacjenta. Odpowiedź RPP była jednoznaczna: od 8 stycznia 2021 r. obowiązują e-skierowania, co oznacza, że wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej, a wszystkie placówki medyczne zobowiązane są je respektować.

RPP wskazał też wyjątki, w których skierowanie może być wystawione w postaci papierowej. Dotyczą one usług związanych z leczeniem w uzdrowisku lub sanatorium, programów lekowych oraz leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Przyszłość leczenia hemofilii

Bartosz Jaroszewski, zastępca dyrektora Centrum e-Zdrowia, zapowiedział, że w 2023 r. ruszy rejestr pacjentów chorych na hemofilię zawierający informacje o tym, ilu pacjentów choruje na tę chorobę oraz jej konkretne odmiany. Rejestr ma umożliwić lekarzom łatwiejszy dostęp do historii choroby i jej leczenia. – Dzięki rejestrom będziemy wiedzieć, ilu jest pacjentów chorych na hemofilię, w tym na jej typy oraz na pokrewne skazy krwotoczne. Pozwoli poznać to dokładną liczbę pacjentów w danej grupie wiekowej. Jest bardzo potrzebny, więc dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej powstał – zapewnia dr Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. Rejestr ma ułatwić rozszerzenie grupy pacjentów objętych dostawami domowymi leków.

Bartosz Janoszewski (CeZ) o Rejestrze Hemofilii
Bartosz Janoszewski (CeZ) o Rejestrze Hemofilii

5 punktów za EDM

Centrum e-Zdrowia (CeZ) zostało wpisane do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Dzięki temu, za udział w szkoleniu z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) przysługuje 5 punktów edukacyjnych. Punkty edukacyjne może otrzymać każdy lekarz oraz lekarz dentysta, który wziął udział w kursie i wypełnił dokumentację poszkoleniową. CeZ ma nadzieję, że to zachęci lekarzy do zdobywania wiedzy z zakresu e-zdrowia.

Za szkolenie z EDM można otrzymać 5 punktów edukacyjnych
Za szkolenie z EDM można otrzymać 5 punktów edukacyjnych

Czytaj także: Tak wirtualna rzeczywistość zmieni wizyty u lekarza