Na dworcach we Francji staną gabinety telemedyczne


Gabinety medyczne na dworcach kolejowych mają zwiększyć dostępność do lekarza (zdjęcie: Loxamed, SNCF).
Gabinety medyczne na dworcach kolejowych mają zwiększyć dostępność do lekarza (zdjęcie: Loxamed, SNCF).

Francuskie koleje SNCF planują zlokalizować na 300 dworcach kolejowych kabiny do konsultacji lekarskich on-line. W pierwszej kolejności w miejscowościach, gdzie występują trudności z dostępem do opieki medycznej.

Dworce kolejowe jako centra usług lokalnych

Każdego dnia przez stacje kolejowe we Francji przewija się 10 milionów ludzi, a 90 procent populacji mieszka w promieniu 10 km od stacji kolejowej. Dotąd dworce oferowały głównie usługi gastronomiczne i handlowe, ale wkrótce ma to się zmienić. Z końcem 2023 roku francuski narodowy przewoźnik kolejowy SNFC (The Société Nationale des Chemins de fer Français) ogłosił, że do 2028 r. na 300 stacjach pojawią się kioski telemedyczne.

Zostaną one umieszczone w priorytetowych strefach charakteryzujących się ograniczonym dostępem do usług opieki zdrowotnej. SNCF wybrał już wstępnie 1735 potencjalnych stacji kolejowych, a ostateczny wybór zostanie przeprowadzony w porozumieniu z regionalnymi organizacjami zdrowia i władzami lokalnymi.

Do realizacji projektu wybrano założoną w 2020 roku podczas pandemii COVID-19 firmę Loxamed specjalizującą się w cyfrowych usługach medycznych. Gdy wybuchła pandemia, firma otworzyła i obsługiwała na głównych dworcach kolejowych centra testowe COVID-19.

Wygodne kioski z kadrą medyczną

Według Arnauda Molinié, prezesa Loxamed, usługi telemedyczne będą świadczone w kabinach o powierzchni 15 m2 zlokalizowanych w pobliżu wejść na dworce. Na miejscu ma być zawsze obecna pielęgniarka z certyfikatem państwowym, a pacjent będzie badany zdalnie przez lekarza praktykującego we Francji.

Tak mają wyglądać gabinety telemedyczne na francuskich dworcach kolejowych (zdjęcie: Loxamed).
Tak mają wyglądać gabinety telemedyczne na francuskich dworcach kolejnowych (zdjęcie: Loxamed).

Wizyty będzie można umawiać na miejscu lub za pośrednictwem internetowych platform do planowania wizyt lekarskich jak popularny we Francji Doclib oraz bezpośrednio na stronie przewoźnika. Koszt usługi telemedycznej będzie równy minimalnej stawce ustalonej przez krajowy system ubezpieczeń społecznych, a godziny otwarcia zostaną dopasowane do przepływu podróżnych na wyznaczonych stacjach.

We Francji, problem niedoboru lekarzy jest coraz bardziej odczuwalny i wielu pacjentów ma problem z umówieniem się do lekarza pierwszego kontaktu. W 2023 roku, na 100 000 osób przypadało zaledwie 318,3 lekarzy – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Sytuacja jest szczególnie trudna na wsiach i w małych miastach. 30,2% populacji żyje w obszarze tak zwanej „medycznej pustyni”.

Uzupełnienie luk w opiece

Z pierwszych wizualizacji wynika, że kioski telemedyczne będą przypominały małe gabinety lekarskie. Pacjenci będą w nich mogli skonsultować się z lekarzem na odległość, wziąć udział w badaniach przesiewowych i profilaktycznych oraz zaszczepić się. Zakres usług ma być dopasowany lokalnie. Jeśli np. w okolicy brakuje okulisty, właśnie ta usługa będzie świadczona w modelu telemedycznym. Wszystkie świadczenia będą dostępne bezpłatnie w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

We Francji, podobnie jak w wielu innych krajach, boom usług telemedycznych rozpoczął się podczas pandemii COVID-19, choć wirtualne konsultacje są refundowane przez francuskie ubezpieczenie zdrowotne już od 2018 roku. W 2020 roku francuskie Ministerstwo Zdrowia wydało dekret zezwalający aptekom na zdalne przeprowadzanie konsultacji farmaceutycznych w przypadku niektórych chorób oraz świadczenie usług przeglądu lekowego. Ponadto francuski rząd utworzył krajową platformę telemedyczną MesDocteurs zapewniającą pacjentom dostęp do usług telekonsultacji.

Czytaj także: EKG, pulsoksymetr, stetoskop i termometr w jednym pomoże w telekonsultacjach