MZ powołuje nowego pełnomocnika ds. informatyzacji


Iwona Wendel będzie doradzała w kwestiach informatyzacji
Iwona Wendel będzie doradzała w kwestiach informatyzacji

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała Iwonę Wendel na Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw informatyzacji.

6 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano Zarządzenie Ministra Zdrowia się zmieniające zarządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw informatyzacji. Została nim Iwona Wendel. Wcześniej, za rządów PiS, stanowisko to pełnił Piotr Węcławik powołany w 2022 roku przez Adama Niedzielskiego.

Nowa Pełnomocnik ds. informatyzacji w przeszłości była wiceministrem infrastruktury i rozwoju (2013–2015) oraz wiceministrem rozwoju regionalnego (2011-2013 r.), a także dyrektorem wydziału informatyki w Urzędzie Miasta Krakowa. Posiada doświadczenie w rozwoju e-administracji i wykorzystania dotacji europejskich. A to może się przydać w planowaniu wydatków z Krajowego Planu Odbudowy, z którego duża część środków ma trafić na e-zdrowie.

Rolą pełnomocnika MZ ds. informatyzacji jest:

  • inicjowanie działań zmierzających do wdrożenia i optymalizacji procesu zarządzania portfelem programów i projektów informatycznych w systemie ochrony zdrowia;
  • inicjowanie działań mających na celu budowę spójnej i jednolitej architektury informatycznej w systemie ochrony zdrowia;
  • reprezentowanie Ministra w pracach zespołów i rad powołanych przez inne organy, w zakresie związanym z informatyzacją sektora ochrony zdrowia.

W tym samym dniu ukazało się zarządzenie MZ w sprawie powołania podkomitetu do spraw efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jego zadaniem będzie m.in. przedkładanie propozycji uchwał dotyczących realizacji założeń KPO. Za projekty związane z e-zdrowiem, w podkomitecie odpowiedzialni będą przedstawiciele Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia.