Minister Zdrowia zapowiada zmiany w Centrum e-Zdrowia


Wywiad z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną w TVN24 (24 stycznia 2024).

W Centrum e-Zdrowia są potrzebne zmiany, także zmiany w zarządzaniu – zapowiedziała w wywiadzie dla TVN 24 Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. Co to oznacza?

Czy MZ zmieni dyrektora Centrum e-Zdrowia?

– Poprzedni rząd bardzo chwalił się e-receptą czy e-zwolnieniem. Problem, jaki ja widzę, jest taki: mamy mnóstwo różnych systemów informatycznych, które wzajemnie się nie widzą, nie są kompatybilne – powiedziała szefowa resortu podczas wywiadu.

Jak podkreśliła, system musi być przyjazny dla lekarza, aby chciał z niego korzystać. Do tego trzeba zapewnić wymianę informacji pomiędzy systemami (“muszą do siebie pasować”). Tym samym odniosła się do działalności Centrum e-Zdrowia i zasugerowała zmiany w instytucji odpowiedzialnej za cyfryzację sektora zdrowia.

Dotąd żadnych rotacji na stanowiskach związanych z e-zdrowiem

Centrum e-Zdrowia jest państwową jednostką, która działa od 1 sierpnia 2000 roku. Zarządza ponad 50 centralnymi systemami IT, w tym systemem e-zdrowie (P1), rejestrami medycznymi oraz dziedzinowymi systemami teleinformatycznymi.

Dyrektorem Centrum e-Zdrowia jest Paweł Kikosicki, powołany na to stanowisko w 2022 roku przez ówczesnego Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Wcześniej Kikosicki nadzorował w NFZ budowę systemu do zarządzania relacjami z klientami (CRM).

Po grudniowej zmianie rządu, nie było na razie dużych rotacji na stanowiskach związanych z cyfryzacją, także wewnątrz MZ. Przykładowo, dyrektorem Departamentu Innowacji jest nadal Piotr Węcławik powołany także w 2022 przez A. Niedzielskiego.

Przypomnijmy, że nasza analiza tempa wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej wskazuje na ogromne opóźnienia – praktycznie od 2 lat nic nie zmieniło się w tym obszarze. O ile szpitale radzą sobie całkiem dobrze, placówki ambulatoryjne tylko w niewielkim wymiarze wymieniają ze sobą dane.

Zdrowotne plany nowego rządu

Izabela Leszczyna zapowiedziała także wykorzystanie 19 mld zł na zdrowie z Krajowego Planu Odbudowy. – Mam wrażenie, że w Ministerstwie Zdrowia wpisano bardzo ambitne kamienie milowe, ale nikt nie zrobił nic, żeby je zrealizować – dodała.

W “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej znalazł się tylko jeden punkt dotyczący e-zdrowia: “Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.”

Czytaj także: Dyrektor Paweł Kikosicki o planach Centrum e-Zdrowia na 2024 rok