Mikrorobot pomoże w walce z rakiem?


Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii opracowali zmieniające kształt mikroroboty do dostarczania chemioterapii bezpośrednio do nowotworu. Prowadzenie robota do wybranego obszaru w ciele odbywa się pomocą magnesów. Kiedy urządzenie dotrze do celu, uwalnia ładunek leku.

Mikroroboty składają się z wydrukowanego w 3D hydrożelu, który może zmieniać kształt i poruszać się w warunkach niskiego pH. Jeden z prototypów składa się z mikrorobota w kształcie ryby, który otwiera usta w kwaśnym środowisku, uwalniając lek znajdujący się w jego brzuchu. Inny projekt to krab, który może przenosić lek w swoich szponach, a następnie uwalniać go w razie potrzeby.

Jednym z największych wyzwań okazało się manewrowanie mikrorobotami do miejsca lokalizacji guza. Aby rozwiązać ten problem, badacze namagnesowali mikroroboty poprzez namoczenie ich w zawiesinie nanocząsteczek tlenku żelaza, co pozwoliło im na wykorzystanie magnesów do poruszania maleńkimi urządzeniami. W ten sposób mikroroboty mogą być kontrolowane zdalnie i minimalnie inwazyjnie, gdy znajdują się w ciele.

Pełna publikacja naukowa: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.1c06651