Marcowe wydanie OSOZ Statystyki [POBIERZ]


W numerze 3/2025 OSOZ Statystyki m.in. jakie leki znajdą się na liście leków krytycznych oraz analiza sprzedaży aptecznej leków na alergie.

OSOZ Statystyki 3/2025

W numerze 3/2025 OSOZ Statystyki:

Krytyczna lista leków krytycznych

Pandemia COVID-19 unaoczniła światu jak bardzo produkcja leków generycznych jest zależna od API (substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków) oraz intermediatów (innych składników potrzebnych do wytwarzania medykamentów) pochodzących z Chin i innych krajów azjatyckich. Czasowe zamknięcie kilku olbrzymich fabryk i przerwane łańcuchy dostaw spowodowały problemy z dostępem do leków w wielu krajach. Poziom zależności od produkcji azjatyckiej oceniany jest różnie, ale jest olbrzymi i wynosi od 60 do 80%. Wszyscy zaczęli poszukiwać sposobu jego ograniczenia.

Unia Europejska oraz kraje członkowskie, w tym Polska, podjęły prace nad Listami Leków Krytycznych (LLK). Teoretycznie – oby wkrótce praktycznie – umieszczenie wybranych molekuł na LLK może dać impuls do poczynienia inwestycji w celu ich wyprodukowania w krajach członkowskich EU. Tak się stanie, jeśli wejdą w życie programy wsparcia dla producentów, którym bez gwarancji rynkowych trudno ponieść wszystkie koszty stawiania centrów rozwoju i fabryk API czy leków gotowych. Jest niemal pewne, że tego typu programy będą wspierać produkcję molekuł zawartych na LLK.

Wybór molekuł do LLK trwał długo. W Polsce substancje czynne podzielono pod względem ich krytyczności dla zdrowia pacjentów. Finalnie, na polskiej LLK znalazło się 301 molekuł.

Czytaj dalej 👉

Rośnie sprzedaż leków na alergie

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że nawet 50% Polaków może doznawać różnych form alergii. Oficjalne dane mówią o 12 mln chorych, w tym 4 mln na astmę i 8 mln z alergicznym nieżytem nosa wywołanym uczuleniem na pyłki roślin. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – alergie są coraz powszechniejsze. W 2024 roku apteki sprzedały ponad 20 mln opakowań leków na alergie. To 25% więcej niż jeszcze 10 lat temu. Wartość tego rynku wyniosła 431 mln zł.

Czytaj dalej 👉

Ponadto w numerze:

  • Sprzedaż leków według molekuł (styczeń 2025)
  • Najlepiej sprzedające się produkty (styczeń 2025)
  • Monitor epidemiologiczny (styczeń 2025)
  • Struktura dystrybucji leków (styczeń 2025)
  • Radar epidemiologiczny (kwiecień 2025)
Archiwum czasopisma OSOZ