Lista leków krytycznych. „60-80% leków pochodzi z Azji”

Dodano: 07.04.2025


Molekuły, które zawiera polska LLK, odpowiadają aktualnie za prawie 50% wartości sprzedaży aptecznej
Molekuły, które zawiera polska LLK, odpowiadają aktualnie za prawie 50% wartości sprzedaży aptecznej

Pandemia COVID-19 unaoczniła światu jak bardzo produkcja leków generycznych jest zależna od API (substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków) oraz intermediatów (innych składników potrzebnych do wytwarzania medykamentów) pochodzących z Chin i innych krajów azjatyckich. Czasowe zamknięcie kilku olbrzymich fabryk i przerwane łańcuchy dostaw spowodowały problemy z dostępem do leków w wielu krajach. Poziom zależności od produkcji azjatyckiej oceniany jest różnie, ale jest olbrzymi i wynosi od 60 do 80%. Wszyscy zaczęli poszukiwać sposobu jego ograniczenia.

dr Jarosław Frąckowiak, Prezes PEX

Odbudowanie produkcji API jest procesem żmudnym, kosztownym (wedle badań PEX, budowa jednej fabryki API to koszt ok. 1 mld złotych), niepewnym komercyjnie (czy będą rynki zbytu i długi okres popytu?; jak konkurować ceną z wielkoskalową produkcją w Azji?) oraz „brudnym” z punktu widzenia norm środowiskowych, jakie musi spełniać fabryka.

Unia Europejska oraz kraje członkowskie, w tym Polska, podjęły prace nad Listami Leków Krytycznych (LLK). Teoretycznie – oby wkrótce praktycznie – umieszczenie wybranych molekuł na LLK może dać impuls do poczynienia inwestycji w celu ich wyprodukowania w krajach członkowskich EU. Tak się stanie, jeśli wejdą w życie programy wsparcia dla producentów, którym bez gwarancji rynkowych trudno ponieść wszystkie koszty stawiania centrów rozwoju i fabryk API czy leków gotowych. Jest niemal pewne, że tego typu programy będą wspierać produkcję molekuł zawartych na LLK.

Wybór molekuł do LLK trwał długo. W Polsce substancje czynne podzielono pod względem ich krytyczności dla zdrowia pacjentów.

Trzy poziomy listy leków krytycznych
Trzy poziomy listy leków krytycznych

Finalnie, na polskiej LLK znalazło się 301 molekuł. Ciekawie wypada porównanie z europejską LLK. Mogłoby się wydawać, że LLK w każdym kraju czy na poziomie europejskim powinny być podobne, a tak nie jest. Porównując polską i europejską LLK odnajdziemy 159 molekuł, które znajdują się na obu listach, 142 molekuły występują tylko na polskiej, a 115 na wyłącznie na europejskiej.

Porównanie polskiej i europejskiej listy leków krytycznych
Porównanie polskiej i europejskiej listy leków krytycznych

Na polskiej LLK nie znalazły się – obecne na europejskiej – immunoglobuliny czy antybiotyki stosowane w lecznictwie zamkniętym. LLK nie jest „zabetonowanym tworem” i może ulegać zmianom. Teoretycznie poszerzanie list (o ile będzie powiązane z mechanizmami wsparcia produkcji) może powodować wzrost zainteresowania biznesu produkcją lokalną API, intermediatów, budowaniem centrów R&D czy fabryk form gotowych leków.

Molekuły, które zawiera polska LLK, odpowiadają aktualnie za niemal 60% wolumenu i prawie 50% wartości sprzedaży aptecznej. To dużo. Oby znalazły się mechanizmy wsparcia dla biznesu, które spowodują, że coraz większa część z tej sprzedaży będzie pochodziła z lokalnej produkcji.

Sprzedaż leków, które znalazły się na Liście Leków Krytycznych
Sprzedaż leków, które znalazły się na Liście Leków Krytycznych