Łukasz Jankowski: W e-zdrowiu mamy się czym pochwalić


Łukasz Jankowski jest Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej IX kadencji (2022-2026)
Łukasz Jankowski jest Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej IX kadencji (2022-2026)

Podczas wizyty na World Health Summit miałem okazję przekonać się, jak szybko w Polsce robimy postępy we wdrażaniu innowacji cyfrowych. Dużą zasługę ma w tym nasze środowisko lekarskie – pisze Łukasz Jankowski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czy środowisko lekarskie w Polsce jest otwarte na innowacje?

„Potrzebujemy otwartych i patrzących w przyszłość lekarzy, bo to wy jesteście użytkownikami systemu” – słyszałem wielokrotnie na Forum Zdrowia w Berlinie, podczas którego dużo dyskutowano o nowoczesnych technologiach, sztucznej inteligencji i wdrażaniu innowacji cyfrowych. To skłoniło mnie do zastanowienia się, czy środowisko lekarskie w Polsce jest otwarte na innowacje i wspiera ich rozwój? Rozmawiając z przedstawicielami innych państw szybko przekonałem się, że odpowiedź jest pozytywna.

Choć wiele jest jeszcze przed nami i nie brakuje problemów, udało nam się już dokonać znacznego postępu. Warto od czasu do czasu zatrzymać się i przyznać, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania lekarzy, którzy są otwarci na innowacje, wdrażają nowe technologie, uczą się ich obsługi i wykorzystują, aby poprawić jakość opieki nad pacjentem. Bo nawet najlepsza technologia medyczna niczego nie zmieni, jeśli nie zostanie dobrze wdrożona przez użytkownika, czyli lekarza.

World Health Summit to jeden z największych kongresów zdrowia na świecie, co roku organizowany w Berlinie. W edycji 2024 wzięło udział 3500 gości, a relacje oglądało 21 000 osób
World Health Summit to jeden z największych kongresów zdrowia na świecie, co roku organizowany w Berlinie. W edycji 2024 wzięło udział 3500 gości, a relacje on-line oglądało 21 000 osób

Nie musimy mieć kompleksów w kwestii e-zdrowia

Wiele osób, z którymi rozmawiałem, było pozytywnie zaskoczonych przygotowaniem środowiska lekarskiego w Polsce do cyfryzacji. Nawet w międzynarodowym gronie, pośród tysięcy uczestników – polityków, przedstawicieli organizacji ochrony zdrowia i innych samorządów lekarskich – nie miałem poczucia, że jesteśmy trzecioplanowym aktorem w innowacjach. Wręcz przeciwnie – mamy się czym pochwalić i to pomimo tego, z jak dużymi wyzwaniami finansowymi boryka się nasza ochrona zdrowia.

Ten paradoks niskiego finansowania ochrony zdrowia przy wysokim poziomie cyfryzacji jeszcze bardziej mnie umacnia w przekonaniu, że nasza innowacyjność jest wyjątkowa. Warto pamiętać, że wiele państw, które przeznaczają o kilka punktów procentowych więcej z budżetu państwa na zdrowie niż my, nadal jest na początku wdrażania e-recepty, e-zwolnień, e-rejestracji czy e-dokumentacji medycznej.

Na niekorzyść cyfryzacji w Polsce powinna też teoretycznie wpływać struktura demograficzna i średnia wieku lekarza (około 59 lat). Ale tak nie jest. Ta otwartość na nowości dla dobra pacjenta nie zna granicy wieku. Jako środowisko potrafiliśmy w szybki sposób nie tylko przyswoić zmiany, ale także partnersko uczestniczyć w procesie ich wdrażania.

Nie jest to łatwe, bo mamy wiele innych wyzwań. Zdaję sobie też sprawę, że przed nami dużo pracy w obszarze cyfryzacji. Czekamy cały czas na udogodnienia pozwalające zmniejszyć czas pracy administracyjnej, jak np. automatyzację refundacji. Mimo to z dumą myślę o osiągnięciach naszego środowiska. Z dużą statysfakcją obserwuję, jak widzą nas inni, którzy patrzą na nasze sukcesy z zewnątrz i pytają, jak to osiągnęliśmy.

Lekarze decydują o tym, jak rozwijają się technologie

Jako samorząd lekarski chcemy aktywnie tworzyć innowacje i wpływać na ich rolę w systemie zdrowia. To dlatego znowelizowaliśmy Kodeks Etyki Lekarskiej, wprowadzając artykuł dotyczący wykorzystania sztucznej inteligencji. Współpracujemy z instytucjami rządowymi w pilotażach technologii cyfrowych, organizujemy szkolenia z bezpieczeństwa danych i e-dokumentacji medycznej oraz rozwijamy społeczność tych, którzy chcą technologie współtworzyć i je aktywnie wdrażać.

Już prawie 500 lekarzy jest skupionych w naszej sieci lekarzy innowatorów NIL IN. Podczas World Health Summit usłyszałem też, że nasz Kodeks Etyki Lekarskiej z zapisem o AI powinien być wprowadzony na poziomie europejskim. To jeszcze bardziej mnie utwierdza, że idziemy we właściwym kierunku, a dziś jesteśmy widziani w Europie nie tylko jako „świetnie wykształceni lekarze”, ale jako „świetnie wykształceni i innowacyjni lekarze”.