Konkurs Mother & Child Startup Challenge 2024. Kto zwyciężył?


Laureaci konkursu Mother and Child Startup Challenge 2024 (źródło: Organizator)
Laureaci konkursu Mother and Child Startup Challenge 2024 (źródło: Organizator)

Poznaliśmy najlepsze innowacje dla szpitali. W organizowanym przez Instytut Matki i Dziecka konkursie wygrał oparty na algorytmach system ułatwiający wczesne wykrywanie wrodzonych wad serca u noworodków oraz domowy system do monitorowania stanu zdrowia.

Algorytm wykryje wady wrodzone serca

W trzeciej edycji Mother and Child Startup Challenge, Instytut Matki i Dziecka razem z sześcioma innymi placówkami medycznymi ponownie szukali innowacji dla szpitali na wczesnym etapie rozwoju. Do konkursu zgłosiło się 77 startupów z Polski oraz zagranicy, w tym Szwajcarii, Niemiec, Włoch oraz USA. Wśród nich znalazły się firmy pracujące nad robotami medycznymi, nowymi metodami diagnozy oraz rozwiązaniami cyfrowymi do zarządzania placówką medyczną.

Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł, pakiet usług wspierających jego rozwój oraz wdroży pilotażowo swoje rozwiązanie w 7 szpitalach będących organizatorami konkursu.

Zwycięzcą został polski projekt UES – Ultra Echo Scan. To wykorzystujący algorytmy system w modelu SaaS (Software as a Service, czyli nie wymaga instalacji na komputerze) do diagnostyki prenatalnej i noworodkowej. Pomaga on wykrywać wrodzone wady serca (WWS) podczas wykonywania echokardiogramu. Zaletą rozwiązania jest łatwość i niski koszt wdrożenia systemu w placówkach zdrowia.

 –  Wstępne badanie pulsoksymetryczne uzupełnione badaniem UES pozwala na szybkie i kompleksowe sprawdzenie, czy u nowonarodzonego dziecka występują wrodzone wady serca. Jestem przekonany, że znacząco wpłynie to na szybkość wykrywania wad i podejmowania prawidłowego leczenia – powiedział dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Rozwiązanie, które powstało dzięki finansowaniu z grantu UE oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest efektem prac polskich lekarzy i ekspertów sztucznej inteligencji.

Wyróżnienie dla monitoringu zdrowia noworodka w domu

Laureatem nagrody publiczności, wyłonionym na podstawie głosowania internautów, został neendu – domowy system do monitorowania stanu zdrowia noworodków i niemowląt, monitorujący wczesne symptomy Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). Jak mówią jego twórcy, system „przenosi metodykę monitorowania noworodków ze szpitali do domów.” Trzy opaski umieszczone na klatce piersiowej dziecka, ramieniu i stopie śledzą ruchy i wzorce oddechowe, temperaturę ciała, puls, natlenienie krwi oraz przesyłają wyniki do aplikacji mobilnej. W przypadku niepokojących pomiarów, rodzic otrzymuje alert.

Organizatorzy wyróżnili kilka obiecujących startupów. Wśród nich znalazła się:

  • Uhura Bionics – system AI do konwersji mowy atypowej,
  • Semi Robotics – robot karmiący dla osób mających trudności z samodzielnym spożywaniu posiłków,
  • SynDiag – system AI do wczesnego wykrywania raka jajnika,
  • Aptamedica – analizator paskowy do szybkiego oznaczania np. stężenia markerów sepsy,
  • FunkBIOTICS – opatrunek w formie membrany hydrożelowej.

Wyróżnione startupy otrzymają wsparcie mentorskie w zakresie dalszego rozwoju technologii.

Dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, przedstawia laureata konkursu (zdjęcie: Organizator)
Dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, przedstawia laureata konkursu (zdjęcie: Organizator)

Mother and Child Startup Challenge

Organizowany od 2022 roku Mother and Child Startup Challenge jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Matki i Dziecka oraz Bonifraterskiego Centrum Medyczne, Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, Szpitali Pomorskich Sp. z o.o., Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie. Gala wręczenia nagród odbyła się 27 listopada 2024 r.