Kolejny kraj UE respektuje polskie e-recepty


Wykupując leki na receptę za granicą, zapłacimy 100% ceny. O zwrot refundacji można ubiegać się w NFZ.
Wykupując leki na receptę za granicą, zapłacimy 100% ceny. O zwrot refundacji można ubiegać się w NFZ.

Portugalia to szósty kraj Europy, w którym Polacy mogą wykupić receptę wystawioną w Polsce. W kolejce jest już Grecja i Cypr.

E-receptę wystawioną w Polsce można zrealizować w 6 krajach: Portugalii (od września br.), Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii. Jak zapowiada Centrum e-Zdrowia, już niedługo dołączy do tego grona Grecja i Cypr.

Docelowo, e-recepta transgraniczna ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii.

Jak zrealizować receptę za granicą?

E-recepta transgraniczna to rozwiązanie dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Wygląda ona tak samo jak normalna recepta, a transgraniczną staje się po wykupieniu leku za granicą.

Ale uwaga – wcześniej trzeba wyrazić zgodę na realizację recepty za granicą. Należy to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta IKP.

Procedura realizacji e-recepty transgranicznej:

  • Sprawdź, czy w kraju, w którym przebywasz lub do którego się wybierasz, jest możliwość realizacji e-recept transgranicznych.
  • Na swoim IKP wyraź zgodę na realizację recepty za granicą.
  • Poinformuj farmaceutę, ze jesteś z polski i chcesz zrealizować e-receptę transgraniczną. Pokaż swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
  • Zapoznaj się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych, którą przedstawił Ci farmaceuta.
  • Wykup leki – tak jak w Polsce.

Recepta transgraniczna jest zawsze pełnopłatna. Dopiero po powrocie do kraju można zwrócić się do NFZ z wnioskiem o jej refundację.

Czytaj także: Do lekarza zarejestrujesz się także z mDowodem