KAMSOFT prezentuje dziesiątki nowych funkcji w systemach IT


Merax Esstisch Schwarz - Braun
Dane w chmurze, AI, CDSS: systemy IT dla ochrony zdrowia oferują placówkom medycznej najnowsze rozwiązania technologiczne

KAMSOFT, dostawca rozwiązań IT dla ochrony zdrowia, podsumował rok 2024. Wśród nowych rozwiązań udostępnionych placówkom medycznym znalazły się algorytmy AI, systemy wspomagania decyzji klinicznych, ułatwienia w wystawianiu recept oraz realizacji Opieki Koordynowanej, integracja z Centralną e-Rejestracją oraz dodatkowe zabezpieczenia danych.

EDM oraz AI w systemach gabinetowych

Jak informuje KAMSOFT, od lipca 2021 do października 2024 za pomocą EDM Suite – narzędzia do raportowania zdarzeń medycznych, udostępniania i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej – przetworzono ponad 1,2 mld zdarzeń medycznych z czego 56,5% skutecznie zaraportowano do P1, czyli ok. 672 mln. Według danych CeZ, do końca 2024 roku łączna suma wszystkich zdarzeń medycznych w P1 osiągnęła 982 mln.

Od 2024 roku wystawiający receptę użytkownicy systemów gabinetowych KAMSOFT korzystają z bazy wiedzy o lekach Pharmindex Open z Pomocnikiem AI, który bazując wyłącznie na informacjach zawartych w bazie wiedzy o lekach PHARMINDEX, przygotowuje zredagowany i ustrukturyzowany opis dotyczący danego leku, a także proponuje przykładową listę pytań do pacjenta czy zalecenia wykonania badań laboratoryjnych. Jest to przydatne i wiarygodne rozwiązanie, które pozwala szybko sprawdzić działanie leku lub zweryfikować jego dawkowanie.

Kolejną nowością są narzędzia klasy CDSS (Systemy Wspomagania Decyzji Klinicznych), które zintegrowane z Opieką Koordynowaną mają wspomóc lekarza w czynnościach związanych z diagnostyką i leczeniem. Algorytmy CDSS przeprowadzają analizy w oparciu o historię zdrowia pacjenta zgromadzoną w systemie medycznym placówki oraz dane zaraportowane przez inne placówki w systemie P1. Efektem tego może powstać np. rekomendacja kolejnych kroków leczenia czy kalkulacja prawdopodobieństwa występowania u pacjenta określonej choroby.

Algorytm przetwarza dane, które lekarze wytworzyli w trakcie poprzednich wizyt – jeśli są one dobrej jakości, to wynik analizy też będzie dobry jakościowo. Trafnie obrazuje to zasada GIGO (garbage in, garbage out, pol.: śmieci na wejściu – śmieci na wyjściu). Mówi ona, że jeśli korzystamy z niewłaściwych danych, to otrzymamy niewłaściwy wynik końcowy. Już w tej chwili użytkownicy systemów KS-SOMED, SERUM i KS-PPS biorący udział w pilotażu mogą korzystać z tego rozwiązania.

Film prezentujący nowe funkcjonalności wprowadzone do systemów IT KAMSOFT w 2024 roku

Nowe wymogi dla recept rocznych, rozbudowane informacje o lekach

Od 1 marca 2024 r., aby wystawić receptę roczną, trzeba wprowadzić do sytemu gabinetowego informacje o dawkowaniu leku i okresie stosowania. System P1 na tej podstawie oblicza ilość leku do wydania pacjentowi w aptece. Informacja ta powinna być widoczna dla farmaceuty w systemie aptecznym. Użytkownicy systemów gabinetowych KAMSOFT mogli wystawiać recepty roczne według nowych zasad już od 1 marca – aby spełnić nowe wymagania, wykorzystano działający od 2020 roku DAWKOMAT. Jest to rozwiązanie do dokładnego zapisu dawkowania na recepcie, czytelnego dla farmaceuty wydającego lek, jak i dla pacjenta.

Zapis dawkowania z pomocą DAWKOMATU jest szybszy, czytelniejszy, bo część danych uzupełnia się automatycznie informacjami pochodzącymi z BLOZ. Co ważne, tak uzupełnione i czytelne dawkowanie leku trafia wprost do aplikacji VisiMed pacjenta, a także SMS-em zawierającym odpowiedni link z informacją o sposobie dawkowania i nazwami leków (powiadomienia OSOZ).

System KS-SOMED zyskał w 2024 roku nową kartę recepty, która prezentuje wszystkie leki, jakie lekarz wybrał z listy. Jest to duże ułatwienie, ponieważ osoba wystawiająca recepty widzi zbiorczo, jakie produkty wybrała oraz jakie jest ich dawkowanie. Ponadto przy każdej recepcie można zmienić uprawnienia dodatkowe pacjenta bez wchodzenia do karty pacjenta. Zoptymalizowano także pracę profesjonalistów medycznych w oknie przeprowadzenia wizyty w ramach pracy z formularzami jak np. dyktowanie tekstu, zredukowano liczbę komunikatów potwierdzających wykonanie czynności.

Użytkownicy pracujący z systemami KS-SOMED, KS-PPS i SERUM mają dostęp do pełnej wiedzy o lekach, które dostarcza serwis BLOZ, baza wiedzy o lekach Pharmindex Open oraz TurboBLOZ. Lekarz może w szybki sposób, w trakcie wypisywania recepty, uzyskać informacje o wybranych produktach leczniczych takie jak: rzeczywistą dostępność produktu w aptekach, wskazania refundacyjne, dawkowanie, działania niepożądane, alerty bezpieczeństwa, a także sprawdzić zarejestrowaną jednostkę pojemności opakowania, dla recepty rocznej 365, której od marca 2024 r. wymaga Centrum e-Zdrowia.

Systemy dostosowane do Centralnej e-Rejestracji (CeR)

W sierpniu 2024 rozpoczął się pilotaż Centralnej e-Rejestracji dla trzech rodzajów świadczeń: kardiologicznych, mammografii i cytologii. Za udział w pilotażu placówki medyczne mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe. Użytkownicy systemu medycznego KS-SOMED mogli przystąpić do pilotażu od pierwszych dni jego uruchomienia we wszystkich możliwych zakresach świadczeń.

Jak działa CeR w systemach KAMSOFT? Placówka medyczna automatycznie, poprzez swój system gabinetowy, przekazuje terminy wizyt do CeR. Z kolei pacjenci widzą na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępne terminy wizyt, które mogą rezerwować. W przypadku braku wolnych terminów, pacjent trafia do Poczekalni, z tego miejsca system będzie mógł szybciej przydzielić mu wolny termin, np. kiedy inny pacjent odwoła swoją wizytę.

KAMSOFT oferuje także aplikacje mobilne dla pacjentów zintegrowane z systemami gabinetowymi

FEnIKS i wsparcie w realizacji Opieki Koordynowanej

W sierpniu NFZ ogłosił pierwszy nabór do programu dofinansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ramach projektu „FEnIKS”. Głównym celem wsparcia finansowego placówek medycznych jest rozwój infrastruktury, zakup sprzętu medycznego oraz inwestycje w e-zdrowie. W ramach kryteriów rankingujących, wysoko premiowane są placówki realizujące świadczenia w modelu Opieki Koordynowanej (OK). Dofinansowaniem z „FEnIKS” objęto także oprogramowanie wspierające realizację OK.

Systemy medyczne KAMSOFT doskonale się tutaj wpisują, ponieważ zarówno w KS-SOMED, SERUM, jak i KS-PPS placówki mogą kompleksowo realizować wszystkie procesy w ramach opieki koordynowanej, od wytypowania pacjentów, zarządzania grafikami wizyt, przez utworzenie Indywidulnego Planu Opieki Medycznej (IPOM), wygenerowanie Harmonogramu Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (HIPOM) oraz przekazanie dokumentów do P1 po rozliczenia z NFZ.

NFZ planuje kolejne 3 nabory w 2025, 2026 i 2027 roku.

Aplikacje mobilne dla profesjonalistów medycznych

Aplikacje mobilne KAMSOFT opracowane dla lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych pozwalają na przeprowadzenie pełnej wizyty z poziomu smartfona lub tabletu wraz z wystawieniem m.in. e-Recepty, eZLA czy e-Skierowania. W 2024 roku aplikacje Wizyta Lekarska, Wizyta Pielęgniarska i Wizyta Położnej zyskały kilka nowych funkcjonalności. Przykładem jest możliwość dyktowania obserwacji, wyszukiwarka treści medycznych w dokumentach, takich jak historia zdrowia i choroby pacjenta, oraz zarządzanie terminarzem z poziomu aplikacji (usuwanie, edycja terminów rezerwacji).

Wspomniane aplikacje wspierają uwierzytelnienie wieloskładnikowe (MFA), zapewniając bezpieczne logowanie do serwisów internetowych. Od czerwca 2024 r. do serwisów webowych NFZ (m.in. Portal Świadczeniodawcy, SZOI) można zalogować się tylko stosując MFA.

Cyberbezpieczeństwo w placówkach medycznych

Szybki rozwój i rozpowszechnienie usług e-zdrowia sprawiły, że placówki ochrony zdrowia, przychodnie, szpitale oraz apteki – podobnie jak banki – stały się potencjalnymi obiektami ataków cyberprzestępców. Dlatego, aby zapobiegać i/lub zminimalizować skutki cyberataków, należy tworzyć kopie zapasowe danych (np. kopia w chmurze), aktualizować oprogramowanie i cyklicznie zmieniać hasła dostępowe i tam, gdzie możliwe, stosować MFA (uwierzytelnienie wieloskładnikowe).

Użytkownicy systemów medycznych KAMSOFT mogą w ramach rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem korzystać z usługi „Kopia w chmurze”. Z kolei SERUM, system chmurowy KAMSOFT, wyposażono w rozszerzony poziom bezpieczeństwa przez zastosowanie MFA. Co ważne, wykorzystanie nowego mechanizmu bezpieczeństwa nie wymaga żadnych nakładów finansowych ze strony placówek.

Plany cyfryzacji rynku zdrowia w 2025 roku

Proces cyfryzacji ochrony zdrowia generuje duże ilości danych, których analiza jest trudna i czasochłonna. Zastosowanie rozwiązań takich jak np. CDSS (System Wspomagania Decyzji Klinicznych) ma ogromny potencjał zwiększenia efektywności procesu leczenia, poprawę skuteczności terapii i doświadczeń pacjenta. AI odgrywa istotną rolę w analityce predykcyjnej, która przewiduje prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń klinicznych. Dlatego w 2025 roku firma KAMSOFT będzie skupiać się na tworzeniu i rozwijaniu rozwiązań, które mają za zadanie wspomagać profesjonalistów medycznych w szybszym podejmowaniu bardziej trafnych decyzji klinicznych, co w efekcie zwiększy wydajność i zoptymalizuje proces leczenia. Warto wspomnieć, że Ministerstwo Zdrowia przeznaczy dodatkowe fundusze dla szpitali i przychodni w ramach KPO na wdrożenie programów wspieranych przez sztuczną inteligencję,

W 2025 roku placówki ochrony zdrowia mogą sięgnąć po dodatkowe środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W ramach tych funduszy szpitale i przychodnie mogą starać się o sfinansowanie wdrożenia nowoczesnych e-usług, cyfryzację dokumentacji medycznej, cyberbezpieczeństwo a także wdrożenie narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Aby wspomóc placówki w przygotowaniu wniosków firma KAMSOFT opracowała kompendium wiedzy, które pomaga zrozumieć, jakie rozwiązania i produkty najlepiej wpisują się w cele określone w KPO. Opracowanie służy jako przewodnik w skomplikowanym procesie aplikowania o środki finansowe, wskazując na najlepsze praktyki i strategie, które mogą zwiększyć szanse na sukces w ramach prowadzonych lub planowanych naborów.

Nowe rozwiązania wprowadzone do systemów szpitalnych (HIS) KAMSOFT w 2024 roku

Wprawdzie obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych pojawi się w 2026 roku, to jednak już teraz warto przygotować organizację na dostosowanie procesów i procedur do wymagań Krajowego Systemu e-Faktur. Zachęcamy do zapoznania z rozwiązaniem KAMSOFT do obsługi faktur ustrukturyzowanych.