Pierwsza aplikacja zdrowotna uzyskała certyfikat MZ


Pierwsza aplikacja zdrowotna certyfikowana przez MZ to Symptomate (zdjęcie: Infermedica).
Pierwsza aplikacja zdrowotna certyfikowana przez MZ to Symptomate (zdjęcie: Infermedica).

Po 8 miesiącach od startu projektu certyfikacji mobilnych aplikacji zdrowotnych, do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) Ministerstwa Zdrowia trafiła pierwsza apka. To Symptomate – aplikacja oceniająca stan zdrowia na podstawie wprowadzonych przez pacjenta objawów. Jak działa i gdzie ją pobrać?

PAZ czyli zaufane aplikacje dla pacjentów

Choć aplikacja oficjalnie trafiła do PAZ 19 grudnia 2023 roku, dopiero teraz informacja na ten temat została opublikowana na stronie MZ.

Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało certyfikację zdrowotnych aplikacji mobilnych. Celem jest ułatwienie pacjentom i lekarzom wyboru dobrych, bezpiecznych i zaufanych aplikacji do zarządzania zdrowiem. Po pozytywnym procesie weryfikacji prowadzonym przez MZ, aplikacja trafia do tzw. Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) i otrzymuje znak Aplikacji Certyfikowanej MZ. Wszystkie aplikacje w PAZ mają być bezpłatne, a certyfikat ważny jest 24 miesiące.

O procesie certyfikacji przeczytasz tutaj.

Symptomate. Jak działa aplikacja?

Pierwszą aplikacją, która trafiła do PAZ jest apka polskiego startupu Infermedica z Wrocławia. Symptomate ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie wprowadzonych objawów. Wystarczy krok po kroku odpowiadać na zadawane przez aplikację pytania – na samym końcu wyświetla się lista prawdopodobnych przyczyn objawów. Aplikacja wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, aby dobierać precyzyjnie kolejne pytania na podstawie już udzielonych odpowiedzi.

Aplikacja informuje na samym początku, że nie jest to diagnoza (zgodnie z prawem, diagnozować może tylko lekarz), a jedynie wstępna ocena stanu zdrowia, rodzaj triażu.

Portfel Aplikacji Zdrowotnych PAZ.
Portfel Aplikacji Zdrowotnych PAZ.

Symptomate nie pierwszy raz zyskuje uznanie Ministerstwa Zdrowia. W początkach pandemii COVID-19 w 2020 roku, to właśnie system tej firmy został umieszczony na stronie MZ, aby pozwolić pacjentom samodzielnie sprawdzać, czy objawy choroby mogą świadczyć o zarażeniu koronawirusem.

Symptomate rozwijany jest już od 10 lat i jest dostępny w 15 językach w kilkudziesięciu krajach. Według danych firmy, co miesiąc apka przeprowadza ok. 200 000 wywiadów z pacjentami. W Polsce, Infermedica współpracowała też m.in. z PZU w ramach Platformy Pierwszego Kontaktu, gdzie system był wykorzystywany do teletriażu.

Kliknij, aby pobrać aplikację Symptomate w:

Czytaj także: Kiedy aplikacje mobilne i oprogramowanie są wyrobami medycznymi?