Jak korzystać z AI? Oto 5 bezpłatnych kursów on-line

Dodano: 09.04.2025


Umiejętność pisania promptów i stosowania generatywnej AI może pomóc w pracy i życiu prywatnym
Umiejętność pisania promptów i stosowania generatywnej AI może pomóc w pracy i życiu prywatnym

ChatGPT, Gemini i Microsoft Co-Pilot – generatywna AI ułatwia dostęp do wiedzy, pomagając w pracy i życiu prywatnym. Jak ją wykorzystywać do własnych celów? Oto bezpłatne kursy pozwalające być na bieżąco z AI.

AI od podstaw. Zwiększ efektywność w pracy – Strefa Wiedzy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)

Bardzo dobry ogólny kurs o generatywnej AI po polsku przygotowany w ramach programu podnoszenia umiejętności cyfrowych. Można się z niego dowiedzieć, jak formułować zapytania do AI, aby uzyskać najlepsze rezultaty, jak generować grafiki, zdjęcia i wideo albo automatyzować niektóre procesy np. marketingowe i obsługi pacjenta. Do tego dużo wiedzy o trendach rynkowych AI, regulacjach prawnych oraz zasadach etycznych przy korzystaniu z ChatGPT i podobnych narzędzi. W przypadku pracowników ochrony zdrowia kurs może pomóc np. w automatyzacji tworzenia korespondencji z pacjentami albo przygotowywaniu materiałów promocyjnych i PR-owych. „AI od podstaw. Zwiększ efektywność w pracy” składa się z kilku modułów zawierających wykłady i ćwiczenia oraz jest skierowany do szerokiego grona odbiorców – od początkujących, nietechnicznych osób, po przedsiębiorców, pracowników marketingu, analityków i twórców, którzy chcą zaoszczędzić czas i usprawnić swoją pracę. W ofercie Strefy Wiedzy Polskiego Funduszu Rozwoju jest wiele innych ciekawych szkoleń dotyczących cyfryzacji jak np. podstawy AI dla administracji publicznej, firma bezpieczna cyfrowo czy kultura innowacyjna firmy.

Polski Fundusz Rozwoju przygotował świetne kursy o AI i cyfryzacji
Polski Fundusz Rozwoju przygotował świetne kursy o AI i cyfryzacji

AI Skills Navigator

Interaktywna platforma e-learningowa przygotowana przez Microsoft z bogatą ofertą kursów na temat sztucznej inteligencji i generatywnej AI. W ofercie podstawowe szkolenia dla każdego pomagające rozpocząć przygodę z AI i zaawansowane webinary dla informatyków obsługujących rozwiązania chmurowe. Oczywiście wszystkie opierają się na rozwiązaniach Microsoftu: kurs dotyczący generatywnej AI omawia działanie Co-Pilota, a analityki danych w chmurze – platformę Azure. Dla początkujących przygotowano m.in. kursy z pisania polecań do AI (promptów) oraz korzystania z Co-Pilota w poczcie elektronicznej, Wordzie czy PowerPoincie. Duża część z szkoleń jest po polsku. Najczęściej trwają od kilku do kilkunastu godzin i składają się z wykładów w formie filmów wideo i materiałów do przeczytania. Wadą jest to, że niektóre kursy są przetłumaczone przez AI na łamany polski.

Platforma e-learningowa Microsoftu
Platforma e-learningowa Microsoftu

Wprowadzenie do generatywnej AI od Google

Na podobnej zasadzie jak Microsoft, także Google przygotował szkolenie wyjaśniające jak korzystać z generatywnej sztucznej inteligencji, a dokładnie z modelu Gemini od Google. Podstawowy kurs trwający 8 godzin wymaga przeczytania sporo materiałów. Nagrania wideo są po angielsku z polskimi napisami.

Kurs od Google oferuje podstawy obsługi modelu Gemini
Kurs od Google oferuje podstawy obsługi modelu Gemini

Elements of AI

„Elements of AI” to kursy opracowane przez Uniwersytet Helsiński ze środków Unii Europejskiej. Wyróżnia go szerokie spojrzenie na zagadnienia AI, jak np. wpływ AI na pracę i codzienne życie w najbliższych latach, kulisy powstawania systemów AI i działania sieci neuronowych. Nie ma tutaj praktycznych zasad obsługi ChatGPT i podobnych narzędzi. W łącznie 6 kursach uczestnik dowie się sporo o historii AI i jej możliwościach.

Kurs Elements of AI pomoże zrozumieć sposób działania sztucznej inteligencji i jej wpływ na życie
Kurs Elements of AI pomoże zrozumieć sposób działania sztucznej inteligencji i jej wpływ na życie

AI w ochronie zdrowia (Coursera)

Jeden z najlepszych kursów o AI w ochronie zdrowia od prestiżowego Uniwersytetu Stanforda, dostępny na bezpłatnej platformie e-learningowej. Trwa ok. 5 tygodni i jest bezpłatny, jeśli zdecydujemy się na opcję bez certyfikatu i egzaminu końcowego. W programie m.in. wprowadzenie do zagadnienia danych klinicznych i uczenia maszynowego oraz integracja AI w pracy podmiotu medycznego. Szkolenie kierowane jest do osób zainteresowanych cyfryzacją w ochronie zdrowia lub zawodowo zajmujących się analityką danych i AI w medycynie. Z powodzeniem może go także ukończyć każdy lekarz albo pielęgniarka, aby lepiej zrozumieć, jak można wykorzystać dane i AI do poprawy procesów organizacyjnych i klinicznych. Można też otrzymać certyfikat, ale za tę opcję trzeba zapłacić. To szkolenie nie zawiera informacji o generatywnej AI. Na platformie e-learningowej Coursera można znaleźć setki kursów o AI przygotowanych przez uniwersytety oraz firmy IT z całego świata.

Na platformie Coursera znajdziesz ogromny wybór kursów o AI, ale tylko w języku angielskim
Na platformie Coursera znajdziesz ogromny wybór kursów o AI, ale tylko w języku angielskim