Jak działa aplikacja, którą poleca Ministerstwo Zdrowia?


Piotr Orzechowski, CEO Infermedica. W 2022 roku startup zebrał 120 mln zł od inwestorów na rozwój swojego rozwiązania AI.
Piotr Orzechowski, CEO Infermedica. W 2022 roku startup zebrał 120 mln zł od inwestorów na rozwój swojego rozwiązania AI.

Symptomate to pierwsza aplikacja certyfikowana przez Ministerstwo Zdrowia i włączona do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ). Rozmowa z Piotrem Orzechowskim, założycielem i CEO wrocławskiego startupu Infermedica, który stworzył aplikację.

Wasza aplikacja jako pierwsza trafiła do PAZ. Jakie nadzieje wiążesz z certyfikacją?

Przede wszystkim, jesteśmy zaszczyceni, że Symptomate uzyskał pozytywną ocenę Ministerstwa Zdrowia stając się pierwszą aplikacją w PAZ rekomendowaną pacjentom. Dzięki temu wyróżnieniu liczę na jej szersze rozpowszechnienie w Polsce oraz na to, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z narzędzia do podejmowania świadomych i rzetelnych decyzji zdrowotnych dotyczących siebie czy swoich bliskich.

Co Twoim zdaniem decyduje o przewadze Symptomate nad innymi symptom checkerami?

Jedną z głównych zalet Symptomate, a także innych rozwiązań oferowanych przez Infermedica, jest bezpieczeństwo i skuteczność. Nasi lekarze spędzili już ponad 100 tys. godzin nad rozwojem bazy wiedzy medycznych, ulepszając budujące ją zależności pomiędzy objawami, a chorobami. Ponadto, każdego dnia czuwają nad jakością naszego silnika do wstępnej diagnozy, poddając go testom walidacyjnym opartym o opisy przypadków medycznych.

Symptomate dostępne w wersji desktopowoj oraz jako aplikacja mobilna.
Symptomate dostępne w wersji desktopowoj oraz jako aplikacja mobilna.

Do kogo kierujecie aplikację i jak ona działa?

Symptomate to darmowa aplikacja, która pomaga użytkownikom zidentyfikować potencjalne przyczyny ich objawów zdrowotnych. Wykorzystuje do tego moduł o nazwie Triage, będący częścią większej platformy, którą budujemy.

Triage umożliwia przeprowadzenie wirtualnego wywiadu medycznego, podczas którego, w odpowiedzi na zgłaszane objawy, generowane są – w wykorzystaniem sztucznej inteligencji – specyficzne pytania. Proces ten obejmuje również analizę czynników ryzyka, by finalnie przedstawić możliwe przyczyny dolegliwości i zasugerować dalsze działania. Aplikacja Symptomate jest dostępna zarówno przez stronę internetową, jak i do pobrania na urządzenia z systemami iOS oraz Android.

Na ile rozwiązanie jest dokładne? Czy można mu zaufać?

Infermedica działa na rynku od ponad dekady, współpracując z ponad 100 partnerami na całym świecie. Przed rozpoczęciem współpracy, każdy z tych partnerów dokładnie weryfikuje nasze technologie. Do tej pory, narzędzia Infermedica zostały wykorzystane ponad 17 milionów razy. Nasz silnik oparty na sztucznej inteligencji jest regularnie testowany, osiągając skuteczność na poziomie 94%. Symptomate posiada certyfikację jako wyrób medyczny klasy I w Unii Europejskiej i jest zgodny z przepisami o ochronie danych osobowych (GDPR).

Wcześniej Infermedica współpracowała już z MZ podczas pandemii COVID-19 oferując narzędzie do wstępnej oceny objawów na stronie MZ, oraz z PZU Zdrowie. Czy polski rynek sprzyja rozwojowi rozwiązań e-zdrowia?

Polska wykazuje dużą otwartość na nowe technologie, co dotyczy również sektora ochrony zdrowia. Pomimo podobnych problemów i wyzwań, z jakimi borykają się inne kraje europejskie i światowe, Polska aktywnie inwestuje w innowacje i rozwój w tej dziedzinie.

Macie za sobą wdrożenia w krajach na całym świecie. Możesz się pochwalić największymi sukcesami?

Jesteśmy dumni z możliwości współpracy z ponad 100 firmami na całym świecie, które podzielają naszą wizję włączenia innowacji w dostarczanie pacjentom odpowiedniej pomocy medycznej na czas. Każde z tych wdrożeń jest dla nas wyjątkowym sukcesem, lecz wśród najbardziej znaczących przykładów naszych osiągnięć warto wymienić współpracę z Sana Kliniken AG, niemiecką kasą chorych Techniker Krankenkasse (TK), firmami Allianz, Microsoft, Médis, a także PZU Zdrowie w Polsce.

Samodzielna wstępna ocena objawów to tylko jedno zastosowanie Symptomate. Jak jeszcze mogą z niego skorzystać np. placówki medyczne?

Jak wcześniej wspomniałem, Symptomate to bezpłatne narzędzie dla pacjentów, które umożliwia zidentyfikowanie potencjalnej przyczyny ich objawów. Jest to możliwe dzięki jednemu z naszych modułów. Pełny zakres możliwości naszej platformy ujawnia się jednak dopiero, gdy zostaje ona zintegrowana z procesami działania firm ubezpieczeniowych, systemów ochrony zdrowia lub placówek medycznych, co zapewnia ciągłość opieki nad pacjentem.

Symptomate powstał w 2012 roku i obecnie jest dostępny w 15 językach.
Symptomate powstał w 2012 roku i jest już dostępny w 15 językach.

Oprócz wspomnianego modułu, oferujemy również rozwiązanie, które umożliwia zebranie informacji od pacjenta i przekazanie ich lekarzowi przed wizytą, co ułatwia wcześniejsze przygotowanie i tworzenie dokumentacji medycznej. W najbliższej przyszłości nasza oferta zostanie rozszerzona o nowy moduł. Będzie on umożliwiał monitorowanie stanu pacjenta po wizycie poprzez sprawdzenie, jak się czuje po pewnym czasie od konsultacji.

Czytaj także: Pierwsza apka w Portfelu Aplikacji Zdrowotnych MZ