Inteligentne toalety. Domowe laboratoria, które ratują życie


Inteligentny sedes Casana
Inteligentny sedes Casana

Inteligentne toalety mogą wywoływać uśmiech na twarzy. Jednak innowacja jest całkiem poważna, bo ma jedną kluczową zaletę: pomiar szerokiej gamy parametrów zdrowia w tle codziennego życia. Czy najbardziej intymne miejsce w domu zamieni się wkrótce w mini-laboratorium do profilaktyki?

Toaleta to nowy, obiecujący element telemedycyny

W 2019 roku, grupa naukowców z Rochester Institute of Technology rozpoczęła pracę nad deską sedesową do monitorowania zastoinowej niewydolności serca. Choroba diagnozowana w Polsce u 600-700 tys. osób rocznie jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób po 65 roku życia. Aż ok. 45% pacjentów wraca do szpitala w okresie 90 dni od wypisu.

Aby zapobieć zaostrzeniu choroby, czyli dekompensacji, pacjenci muszą codziennie monitorować stan zdrowia. Tylko w ten sposób można na wczesnym etapie wykryć sygnały sugerujące stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak część pacjentów nie stosuje się do tych zaleceń i nie wykonuje regularnych badań.

Rozwiązaniem jest przeniesienie badań do łazienki. Każdy człowiek korzysta z toalety przynajmniej raz dziennie i dlatego jest to idealne miejsce do wykonywania badań w tle, bez konieczności pamiętania o nich albo stosowania dodatkowych urządzeń telemedycznych. Pierwsza wersja e-sedesu zbudowanego na Rochester Institute of Technology powstała z myślą o pomiarze parametrów zdrowia serca jak skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, poziom natlenienia krwi, rytm serca i jego zmienność, czas trwania zespołu QRS oraz skorygowany odstęp QT.

Pomiar ciśnienia krwi bez smartwatcha i innych urządzeń

Dalszy rozwój technologii przejął startup Casana – spinoff utworzony przez Rochester Institute of Technology. Tak powstał Heart Seat – pierwszy na świecie inteligenty sedes do monitoringu parametrów zdrowia w domu. W międzyczasie Casana odeszła od idei technologii tylko dla pacjentów z niewydolnością serca, skupiając się na szerokim monitoringu chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia.

Czujniki umieszone we wnętrzu e-sedesu Casana
Czujniki umieszone we wnętrzu e-sedesu Casana

W maju 2023 roku Heart Seat zanotował pierwszy sukces – amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło do rejestrowania za pomocą e-sedesu tętna użytkowników i nasycenia krwi tlenem. Certyfikacja FDA jest poświadczeniem precyzji wyników badań na poziomie certyfikowanych urządzeń medycznych.

Casana zamierza ubiegać się o kolejne zezwolenia FDA, w tym na badanie ciśnienia krwi. Tą opcją firma pochwaliła się już podczas targów elektroniki konsumenckiej CES 2024.

Z danych NFZ wynika, że w 2020 roku w Polsce na nadciśnienie chorowało 9,94 mln osób, ale liczba ta w rzeczywistości może przekraczać nawet 12 mln osób. Choroba – która często prowadzi do udaru, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek – jest przyczną 90 tys. zgonów rocznie. Regularne badanie ciśnienia mogłoby znacznie zmniejszyć te czarne liczby.

Inteligenta toaleta w roli domowego laboratorium

Heart Seat dostępny jest jako kompletny sedes, instalowany tak samo jak ten kupiony w markecie. Posiada zasilanie bateryjne i podłącznie do internetu, aby na bieżąco przesyłać zebrane wyniki do aplikacji mobilnej. We wnętrzu znajdują się te same czujniki, które mierzą parametry zdrowia w smartwatchach i innych urządzeniach ubieralnych.

Za pomocą czujników umieszczonych w sedesie, inteligentna toaleta (smart toilet) może monitorować standardowe parametry zdrowia jak tętno, saturację, temperaturę ciała, EKG. Dodatkowe sensory zlokalizowane we wnętrzu muszli klozetowej analizują próbki biologiczne (tj. mocz i stolec).

Toaleta jako miejsce wykonywania badań ma jeszcze jedną zaletę – oprócz biomarkerów jak ciśnienie krwi, temperatura ciała czy EKG, można od razu zbadać parametry moczu. Takie cyfrowe laboratorium wprowadziła na rynek w 2023 roku francuska firma Withings. Urządzenie U-Scan ma średnicę 9 cm i wygląda jak kostka toaletowa. Dostępna obecnie wersja pozwala zmierzyć bilans wodny, równowagę kwasowo-zasadową, poziom witaminy C i metabolizm energetyczny. Czujniki czyszczone są po każdym spłukaniu wody. Wyniki pomiarów służą do stworzenia profilu metaboliczego, na podstawie których użytkownik otrzymuje wskazówki dotyczące odżywania się i stylu życia.

U-Scan firmy Withings wygląda jak kostka toaletowa i mierzy parametry moczu

Toaleta jako miejsce profilaktyki ma ogromną zaletę: badania wykonywane są codziennie. Na podstawie obserwacji trendów, można lepiej zrozumieć przebieg choroby albo diagnozować je na wczesnym etapie. W klasycznym podejściu, takie badania jak badanie moczu albo ciśnienia krwi większość osób wykonuje sporadycznie, najczęściej podczas wizyty u lekarza raz w roku albo jeszcze rzadziej. A do tego dopiero wtedy, gdy występują już pierwsze objawy.