Dzięki VR, lekarz rozpozna emocje pacjenta


Telewizyty z użyciem okularów sztucznej inteligencji.
Telewizyty z użyciem okularów sztucznej inteligencji.

Naukowcy pracują nad poprawą doświadczeń lekarza i pacjenta podczas wizyt wirtualnych. Nowa technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) może nawet rozpoznawać emocje chorego.

Problem

Badacze z University of Canterbury stworzyli zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości (VR) do konsultacji z pacjentami mieszkającymi na obszarach wiejskich. Nowa technologia ma pomóc na początek prowadzić empatyczne rozmowy z osobami cierpiącymi na choroby zakaźne oraz dolegliwości psychiczne.

Każdy kto umówił konsultację online wie, że to nie to samo co wizyty w gabinecie lekarskim. Choć są wygodne, pacjentom brakuje często osobistego kontaktu z lekarzem. Narzekają też lekarze, którzy nie widzą dokładnie chorego i nie mogą obserwować jego zachowania, co także ma wpływ na sposób prowadzenia rozmowy i diagnozę.

Rozwiązanie

Zadaniem nowego systemu wirtualnej rzeczywistości jest odtworzenie osobistego kontaktu wzrokowego w świecie wirtualnym, aby lekarz i pacjent mogli lepiej się widzieć, obserwować mimikę twarzy i w ten sposób stworzyć środowisko zaufanego kontaktu, podobne do interakcji w gabinecie lekarskim. Jak podkreśla Prof. Rob Lindeman, kierownik projektu, taka udoskonalona forma telewizyty może dostarczyć lekarzom szczegółowych informacji psycho-fizjologicznych, których pacjent nie jest w stanie przekazać werbalnie podczas zdalnej oceny.

W porównaniu z konwencjonalnymi konsultacjami wideo lub telefonicznymi, nowa technologia zapewni pacjentom bardziej angażujące doświadczenie. Dzięki immersyjnemu środowisku wirtualnej rzeczywistości, pacjenci mają wrażenie jakby byli fizycznie obecni w gabinecie lekarskim, a to pozytywnie wpływa na proces komunikacji. Do tego gogle VR mogą być wykorzystywane do wizualizacji danych medycznych, dzięki czemu lekarz nie musi zerkać do elektronicznej dokumentacji w komputerze, ale widzi ją przed oczami. Eksperci są pewni, że to przyszłość telewizyt: technologię VR można dodatkowo uzupełnić o inteligentne urządzenia monitorujące stan zdrowia, aby lekarz miał dostęp do danych w czasie rzeczywistym. W ten sposób specjalista wie, że np. pacjent jest w danej chwili bardzo zdenerwowany i może od razu włączyć relaksacyjną sesję VR.

Ograniczenia

System posiada oprogramowanie do rozpoznawania emocji na podstawie mimiki twarzy tak, aby lekarz mógł je obserwować, gdy pacjent nosi okulary VR zasłaniające jego twarz. Algorytmy AI wytrenowano do identyfikacji podstawowych stanów emocjonalnych na podstawie ruchów mięśni twarzy. Choć technologia znacznie poprawia doświadczenia pacjenta, ma kilka ograniczeń: koszty zakupu gogli VR przez pacjenta, przepisy dotyczące ochrony danych (w tym zbieranie informacji o biomarkerach jak mimika twarzy), infrastruktura szybkiego internetu na obszarach wiejskich. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że telewizyty przyszłości będą bazować na wirtualnej rzeczywistości, a nie interakcji lekarza z pacjentem na małym ekranie komputera.

Czytaj także: 7 najbardziej obiecujących technologii 2023 roku