Dron pomógł uratować życie pacjenta dostarczając defibrylator


Everdrone
Zdjęcie: Everdrone AB

Gdy w grudniu 2021 roku u pacjenta mieszkającego w Trollhättan (Szwecja) nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (OHCA), autonomiczny dron Everdrone dostarczył defibrylator, który pomógł uratować życie 71-letniemu mężczyźnie.

Po wstępnej pomocy udzielonej na miejscu zdarzenia, pacjent został przewieziony do szpitala. „Nie potrafię wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczny za tę nową technologię i szybkie dostarczenie defibrylatora. Gdyby nie dron, prawdopodobnie nie byłoby mnie tutaj” – mówi 71-letni pacjent, który w pełni powrócił do zdrowia i może teraz wrócić do swojego domu. „Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu, nie tylko starszym ludziom z miażdżycą” – dodaje pacjent.

System dostaw dronem w regionie Västra Götaland został opracowany i jest obsługiwany przez Everdrone, wiodącą na świecie firmę działającą w obszarze autonomicznych dronów. Rozwiązanie to zostało opracowane i jest stale ulepszane w ścisłej współpracy z Center for Resuscitation Science w Karolinska Institutet, SOS Alarm i Regionem Västra Götaland. Integracja dronów z dyspozytornią pogotowia ratunkowego znacząco zmniejsza czas dostarczenia ratującego życie sprzętu AED.

Każdego roku 275 000 pacjentów w Europie i 350 000 w Stanach Zjednoczonych doświadcza nagłego zatrzymania krążenia. Około 70% przypadków OHCA ma miejsce w domach, w których nie ma defibrylatorów AED, a czas reakcji karetki jest często zbyt długi, aby uratować życie pacjenta. Szanse na przeżycie maleją o 7–10% z każdą minutą po upadku – obecny wskaźnik przeżycia wśród pacjentów z OHCA wynosi zaledwie 10%. Innowacyjna usługa dostarczania AED z powietrza firmy Everdrone może okazać się rozwiązaniem tego krytycznego problemu. Obecnie usługa może dotrzeć do 200 000 mieszkańców Szwecji. Oczekuje się, że w 2022 roku zostanie rozszerzona na kolejne lokalizacje w Europie.

Więcej nowości i innowacji znajdziesz w nowym wydaniu OSOZ Polska (1/2022). Czytaj bezpłatnie tutaj >