Czy inteligentne zegarki motywują do uprawiania sportu?


Coraz więcej osób korzysta z urządzeń ubieralnych (tzw. wearables)
Coraz więcej osób korzysta z urządzeń ubieralnych (tzw. wearables)

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym JMIR, cyfrowy program zdrowotny wykorzystujący inteligentny zegarek Fitbit i coaching zdrowotny zmotywował młode osoby z otyłością i nadwagą do częstszego uprawiania sportu.

Badacze ustalili, że młodzież uczestnicząca w programie konsekwentnie realizowała zalecenia związane z aktywnością fizyczną średnio przez 7 z 11 tygodni. Osoby biorące w badaniu nosiły urządzenia Fitbit przez około 91% dni, a eksperyment wykazał „znaczącą poprawę” w śledzeniu dziennej liczby aktywnych minut. U uczestników badania zaobserwowano również istotne zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie.

Szczegóły badania

W badaniu wzięło udział 28 uczestników w wieku od 13 do 18 lat, których wskaźnik BMI mieścił się w 90. percentylu lub wyżej. Zadaniem była realizacja jednego z celów: godzina aktywnego spędzania czasu lub 10 000 kroków podczas 12-tygodniowego programu. Oprócz tego, młode osoby wyznaczyły sobie także tygodniowe cele osobiste oparte na swoich wcześniejszych wynikach. Gdy je osiągnęli, otrzymywali zachęty pieniężne. W dni powszednie uczestnicy otrzymywali również SMS-owe porady dotyczące ich osiągnięć.

Urządzenia do noszenia to coraz szybciej rosnący rynek. W 2021 roku ich sprzedaż sięgnęła 533,6 mln sztuk, o 20% więcej niż w roku 2020. Wykorzystany w badaniu Fitbit, od 2021 roku należy do giganta technologicznego Google. Nie wszystkie badania potwierdzają skuteczność tego typu urządzeń – w opublikowanym pod koniec ubiegłego roku opracowaniu naukowym stwierdzono, że interwencje cyfrowe, takie jak urządzenia ubieralne i aplikacje, które mają na celu zwiększenie aktywności fizycznej, mogą nie być skuteczne w przypadku osób z grup o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Co z tego wynika?

Choć wyniki są obiecujące, wskazano na kilka wad badania. Nie uwzględniono w nim grupy kontrolnej, a próba była mała. Większość uczestników badania korzystała z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo to, autorzy stwierdzili, że „pilotażowy program poprawił aktywność fizyczną i zdrowie fizyczne nastolatków”. Wyniki badania „Cyfrowy program zdrowotny ukierunkowany na aktywność fizyczną wśród nastolatków z nadwagą lub otyłością” zostały opublikowane w magazynie naukowym Journal of Medical Internet Research (JMIR). Ponadto 85% uczestników stwierdziło, że po zakończeniu pilotażu chciałoby dalej nosić urządzenie Fitbit. Jeden z wniosków sugeruje, że za zmianę zachowań i zwiększenie motywacji do uprawiania sportu przez osoby z nadwagą i otyłością może odpowiadać połączenie monitorowania wyników z coachingiem.

Czytaj także: Dyson wprowadza ubieralny oczyszczacz powietrza >