Cyfrowy bot od WHO to zdrowotny ChatGPT


Bot Sarah wyposażono w mimikę, która ma naśladować ludzkie emocje
Bot Sarah wyposażono w mimikę, która ma naśladować ludzkie emocje

Światowa Organizacja Zdrowia oddała do użytku nowego cyfrowego bota zdrowotnego. S.A.R.A.H wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, aby udzielać precyzyjnych i empatycznych odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia.

Awatary pozwalają zwiększać dostęp do wiedzy medycznej

Pierwsza wersja bota została upubliczniona w 2022 roku, tuż przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze 2022. Wówczas nazywała się Florence i miała przede wszystkim informować o pandemii COVID-19, szczepieniach oraz podpowiadać, jak rzucić palenie papierosów, dobrze się odżywiać i prowadzić zdrowszy tryb życia. Światowa Organizacja Zdrowia określiła Florence “pierwszym na świecie cyfrowym pracownikiem ochrony zdrowia.”

Od tego czasu na rynku pojawiły się systemy generatywej sztucznej inteligencji, jak ChatGPT, które pozwoliły udoskonalić płynność rozmowy z botami AI. Inteligentny asystent zdrowia S.A.R.A.H (albo Sarah) – który miał swoją premierę przed Światowym Dniem Zdrowia w kwietniu br. – też już korzysta z technologii dużych modeli językowych (LLM). Jest dostępny 24 godziny na dobę i może porozumiewać się w 8 językach: angielskim, hebrajskim, chińskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, hindi i portuagalskim.

Z botem można rozmawiać lub chatować na każdym urządzeniu. Jest dostępny w 8 językach
Z botem można rozmawiać lub chatować na każdym urządzeniu. Jest dostępny w 8 językach

Przyszłość zdrowia jest cyfrowa

Cyfrowy promotor zdrowia WHO został wytrenowany pod kątem udzielania wiarygodnych informacji zdrowotnych. Sarah potrafi wytłumaczyć m.in. czynniki ryzyka groźnych chorób niezakaźnych jak rak, choroby serca i płuc oraz cukrzyca. Ma także promować zdrowy tryb życia, pomagać w rzucaniu palenia, motywować do aktywności fizycznej i zdrowej diety.

Prezentując bota, dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że przyszłość zdrowia jest cyfrowa, a Sarah pokazuje, jak AI może być wykorzystywana w celu poprawy dostępu do informacji zdrowotnych w interaktywny sposób. WHO od kilku lat wspiera cyfryzację ochrony zdrowia, rozwój telemedycyny i innych rozwiązań e-zdrowia, aby ułatwić korzystanie z usług medycznych bez względu na miejsce zamieszkania i sytuację ekonomiczną.

Dzięki temu, że bot korzysta z generatywnej AI, zwiększyła się dokładność i zakres udzielanych w czasie rzeczywistym odpowiedzi. Rozmowy stały się bardziej spersonalizowane i empatyczne, a komunikacja z botem jeszcze bardziej przypomina rozmowę z drugim człowiekiem.

Aby stworzyć cyfrowego promotora zdrowia, WHO nawiązała współpracę z Soul Machines, firmą zajmującą się rozwojem sztucznej inteligencji. Z porad Sarah może skorzystać każdy, wystarczy wejść na stronę internetową z botem.