CeZ wyróżniło dr Zielińskiego tytułem “Przyjaciela e-Zdrowia”


Nagrodę "Przyjaciela e-Zdrowia" wręczono podczas Konferencji "Perspektywy e-zdrowia" (15 listopada 2023).
Nagrodę “Przyjaciela e-Zdrowia” wręczono podczas Konferencji “Perspektywy e-zdrowia” (zdjęcie: CeZ, Tomasz Zieliński)

Centrum e-Zdrowia przyznało dr Tomaszowi Zielińskiemu – Wiceprezesowi Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”- tytuł “Przyjaciela e-Zdrowia”.

Nagrodę wręczono podczas konferencji “Perspektywy e-zdrowia” 15 listopada 2023 r.

Konstruktywne i praktyczne spojrzenie na cyfryzację

– Jestem krytykiem, ale raczej z pozytywnym podejściem. Staram się krytykować, by stymulować do rozwiązań. Cieszę się, że mogę być tą osobą, którą uznaje się za przyjaciela e-zdrowia, bo takim się czuję – powiedział dr Tomasz Zieliński odbierając nagrodę z rąk Dyrektora Centrum e-Zdrowia Pawła Kikosickiego. Jak podkreślił, e-zdrowiem interesuje się od początku kariery zawodowej i nadal będzie “życzliwym krytykiem wspierającym podnoszenie jakości e-usług w ochronie zdrowia”.

Wręczając nagrodę, Dyrektor Kikosicki podkreślił zaangażowanie laureata w rozwój e-zdrowia i merytoryczną współpracę. – Osiągnięcia CeZ nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony środowiska medycznego – dodał.

Miłośnik innowacji, promotor e-zdrowia

Dr Tomasz Zieliński to lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców (LZLR-P), wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej. Jest jednym z najważniejszych ekspertów e-zdrowia w Polsce, aktywnie promującym i komentującym cyfryzację w mediach społecznościowych (na platformie X obserwuje go ponad 3000 osób). Od czasu wprowadzenia opieki koordynowanej w POZ jest jej ambasadorem, organizując liczne webinary i szkolenia.

Chwali dobre rozwiązania e-zdrowia, ale też nie boi się krytykować niedociągnięcia. Oto kilka przykładów jego wypowiedzi:

  • Nie wystarczy już wystawić receptę i widzieć, czy została zrealizowana. Lekarze POZ chcą mieć wyciągnięte najważniejsze informacje z danych pacjenta (debata „Innowacje w medycynie – w co warto inwestować w ochronie zdrowia”).
  • Dziś (red. 23 sierpnia) Centrum eZdrowia zaskoczyło mnie, że oni wciąż pamiętają o moim zgłoszeniu błędu z 12.06.2023 i je nadal rozpatrują! Ja już zapomniałem co zgłaszałem a oni wciąż pracują nad tym pomimo wakacji (portal X).
  • Wczoraj (red.: 3 sierpnia) lekarze mieli problemy z dostępem do historii recept pacjentów. Powodów było wiele ale dla mnie najbardziej przykry jest ten, że władze szpitali nie zapewniły dostępu do odpowiedniego oprogramowania. Ministerstwo Zdrowia, to wymaga pilnej reakcji. Brak dostępu do IKP jest groźny (X).
  • W dzieciństwie tata opowiadał mi bajkę o chłopcu, który wzywał pomocy z ciekawości co się stanie, aż w końcu jak był w potrzebie to nikt mu nie pomógł. Dedykuję ją dziś wszystkim tym, którzy wzniecają alarm z powodu błędu w CeZ, który został szybko zidentyfikowany i naprawiony (portal X).
  • Pacjent leży w dwóch szpitalach jednocześnie? Lekarze nie kończą pobytu pacjenta w szpitalu czy informatycy nie potrafią skonfigurować programów szpitalnych tak żeby prawdziwe informacje trafiały do P1? (X)
  • Dobra promocja w POZ oraz partnerzy w zakresie IT (KAMSOFT) i diagnostyki laboratoryjnej, którzy poradzili sobie z rozwiązaniami informatycznymi w zakresie 40 Plus dają efekty wśród członków Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Dla nas POZ to profilaktyka! – w odpowiedzi na wpis MZ o 2 mln pacjentów w programie Profilaktyka 40 Plus z największym zainteresowaniem programem w województwach lubelskim i wielkopolskim (X)
  • W POZ może nie ma jednostkowo spektakularnych innowacji, ale suma drobnych innowacyjności w działaniu podmiotów POZ powinna dać w przyszłości spektakularne efekty populacyjne (AI & MEDTECH CEE).
  • Czy brak udostępniania kart informacyjnych (EDM ma być obowiązkowo dostępny w IKP) nie jest naruszaniem praw pacjenta przez szpitale? Wielu lekarzy POZ zgłasza brak takiej dokumentacji w P1, czyli pacjent nie ma też w IKP (X).

Gratulujemy Tomaszowi Zielińskiemu i życzymy dalszego zaangażowania we współtworzeniu dobrych rozwiązań e-zdrowia dla polskiej ochrony zdrowia!

Czytaj także: Dr Tomasz Zieliński o opiece koordynowanej w POZ