Jaką rolę odegra AI w opiece zdrowotnej w 2025 r.?


Rośnie liczba zastosowań AI w ochronie zdrowia. Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności dopuściła już na rynek ponad 1000 algorytmów dla ochrony zdrowia
Rośnie liczba zastosowań AI w ochronie zdrowia. Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności dopuściła już na rynek ponad 1000 algorytmów dla ochrony zdrowia

Sztuczna inteligencja dokonuje dużych zmian w opiece zdrowotnej m.in. dzięki postępom w multimodalnej AI. Jednak zastosowanie AI na dużą skalę nie jest przesądzone – sukces tej technologii zależy od zaufania i płynnej integracji z przepływami pracy. Wiele osób nadal jest sceptycznych do AI w pracy klinicznej m.in. ze względu na brak zachęt to korzystania z technologii i obawy dotyczące danych.

Nadzieje związane z AI w ochronie zdrowia

Rok 2025 zapowiada się jako ważny okres dla rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w ochronie zdrowia – twierdzą ankietowani przez portal Mobile Health News przedstawiciele firm AI. Wszyscy czekają na postępy w technologii multimodalnej, obrazowaniu diagnostycznym i automatyzacji procesów. Jednak sukces AI zależy od zaufania, dowodów naukowych na korzyści z jej zastosowania oraz płynnej integracji z codzienną praktyką medyczną.

Technologia multimodalna, zdolna do analizy tekstu, obrazów, dźwięku i wideo, może mieć duży wpływ na opiekę zdrowotną, umożliwiając realizację złożonych zadań oraz poprawiając jakość diagnostyki. W obrazowaniu diagnostycznym, AI pomaga eliminować zakłócenia wynikające z ruchu pacjenta, co przekłada się na dokładniejsze diagnozy.

Automatyzacja powtarzalnych zadań administracyjnych i wsparcie w tworzeniu dokumentacji medycznej pozwoli pracownikom ochrony zdrowia bardziej skoncentrować się na pacjentach. W psychiatrii i innych dziedzinach, AI pozwoli świadczyć spersonalizowaną i proaktywną opiekę, co poprawi doświadczenia pacjentów i wyniki leczenia.

Kolejnym obszarem jest rozwój leków – AI przyspiesza procesy badawcze i wprowadzanie nowych terapii na rynek. Dzięki szybkiej selekcji pacjentów oraz lepszemu doborowi ośrodków badawczych, może zredukować czas i koszty badań klinicznych.

„Rewolucja AI” wcale nie jest przesądzona

Jednak wdrożenie sztucznej inteligencji w środowisku klinicznym wciąż napotyka bariery, takie jak obawy związane z bezpieczeństwem danych czy brak motywacji do stosowania AI (system refundacji premiujący ilość, a nie jakość usług medycznych). Dotychczasowe wdrożenia AI skupiają się głównie na automatyzacji procesów administracyjnych, podczas gdy adaptacja w medycynie postępuje wolniej.

Liderzy firm technologicznych mają nadzieję na korzystniejsze regulacje wspierające rozwój AI w ochronie zdrowia. To co widać już teraz, to rosnące zainteresowanie pacjentów, zwłaszcza młodszych pokoleń, stosowaniem technologii. Aby przełamać sceptycyzm części środowiska medycznego, konieczne będzie wzmacnianie zaufania, weryfikacja skuteczności rozwiązań oraz eliminacja obaw dotyczących bezpieczeństwa danych. Rok 2025 może jednak rozpocząć „zimę rozwoju AI” m.in. ze względu spowolnienie postępów w rozwoju modeli językowych. AI w ochronie zdrowia może mieć wiele możliwości, ale jej rozwój wymaga zrównoważonego podejścia – wdrażanie musi skupiać się na obszarach, gdzie istnieją dowody korzyści zastosowania AI. Równie ważne jest dopasowanie rozwiązań do rzeczywistych potrzeb klinicznych.