Kluczowe nowości w e-zdrowiu i jak się na nie przygotować


Sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cyfrowe, planowane i wdrażane nowe e-usługi w ochronie zdrowia to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas VII edycji konferencji Nawigator e-Zdrowia, która odbyła się w październiku 2024 r. Ponad 2 tys. uczestników miało okazję zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu medycyny oraz farmacji w trakcie wykładów i warsztatów prowadzonych przez ekspertów KAMSOFT.

Wysokiej jakości dane medyczne to “paliwo” do rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji

Katalizatorem zmian w ochronie zdrowia są elektroniczna dokumentacja medyczna oraz sztuczna inteligencja (AI).  Im więcej cyfrowych, dobrych jakościowo danych pacjenta, tym trafniejsze decyzje terapeutyczne. Lekarz – mając dostęp z jednego źródła do badań, informacji o zażywanych lekach czy diagnozach pochodzących od innych specjalistów – będzie miał szersze spojrzenie na stan zdrowia swojego pacjenta, a w analizie danych medycznych może wspomóc go sztuczna inteligencja.

EDM. Jest lepiej, ale wciąż sporo placówek nie raportuje skutecznie zdarzeń medycznych

Począwszy od 2021 roku podczas kolejnych edycji konferencji Nawigator e-Zdrowia pokazywane są statystyki dotyczące wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) i raportowania przez placówki medyczne Zdarzeń Medycznych do systemu P1. Z roku na rok są one coraz lepsze: w październiku 2024 roku za pomocą narzędzie EDM Suite przetworzono ponad 1,2 mld zdarzeń medycznych z czego 56,5% skutecznie zaraportowano do P1. Na skuteczność raportowania w największym stopniu ma wpływ personel medyczny, ale też uwarunkowania techniczne oraz procesy zachodzące w organizacji.

Rzetelne i powszechne prowadzenie EDM to większy komfort pacjenta, który nie musi już nosić ze sobą teczki z dokumentacją medyczną, ale także lepsza jakość opieki i więcej możliwości zastosowania nowoczesnej technologii opartej na sztucznej inteligencji (AI), która może wspomagać lekarza i stać się kluczowym narzędziem w holistycznym leczeniu pacjenta.

AI i systemy wspomagania decyzji klinicznych (CDSS)

Uczestnicy VII edycji Konferencji mogli poznać działanie i skuteczność narzędzi CDSS (Systemu Wspomagania Decyzji Klinicznych) zintegrowanych z Opieką Koordynowaną, która zaimplementowana w systemie gabinetowym KAMSOFT ma za zadanie wspomóc profesjonalistów medycznych w czynnościach związanych z leczeniem.

Narzędzie to przeprowadza analizę w oparciu o historię zdrowia pacjenta takie jak: wiek, płeć, zażywane leki, parametry laboratoryjne, alergie, nietolerancje etc. zgromadzone w systemie gabinetowym placówki a także o dane zgromadzone w systemie P1, a więc te skutecznie zaraportowane (przekazane) przez inne placówki. Efektem tego może powstać np. rekomendacja kolejnych kroków leczenia czy kalkulacja prawdopodobieństwa występowania u pacjenta określonej choroby.

Przykłady zastosowania AI w systemach KAMSOFT
Przykłady zastosowania AI w systemach KAMSOFT

Warto w tym miejscu wspomnieć o odpowiedzialności za decyzje, o czym wielokrotnie mówiono na Konferencji, to lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i stawia ostateczną diagnozę. Zadaniem CDSS jest analiza danych medycznych i wspomaganie w podejmowaniu decyzji na postawie zaimplementowanych algorytmów. Praktyczne zastosowanie AI w ochronie zdrowia rośnie, ponieważ dostarcza wymiernych korzyści jak np. oszczędność czasu.

Już teraz użytkownicy systemów gabinetowych KAMSOFT (KS-SOMED, KS-PPS, SERUM) mogą podczas wystawiania e-Recepty, korzystać z Pharmindex Open z pomocnikiem AI. W tym przypadku AI bazując wyłącznie na informacjach zawartych w bazie wiedzy o lekach PHARMINDEX Open, przygotowuje zredagowany i ustrukturyzowany opis dotyczący danego leku, a także proponuje przykładową listę pytań do pacjenta czy zalecenia wykonania badań laboratoryjnych. Rozwiązanie PHARMINDEX Open z AI jest niezwykle przydatne w momencie, kiedy lekarz potrzebuje szybko sprawdzić działanie leku, który zamierza wprowadzić do terapii pacjenta. Korzyści z zastosowania tego narzędzia zaprezentowano podczas warsztatów w ramach konferencji Nawigator e-Zdrowia.

Ustrukturyzowane dawkowanie na receptach 365 i planowane kolejne zmiany

Szeroko omawianym tematem podczas konferencji była e-Recepta 365 i związany z nią ustrukturyzowany opis dawkowania, który obowiązuje od sierpnia 2024 r. Nowy sposób zapisu dawkowania wymagany przez Centrum e-Zdrowia (CeZ) spowodował, że lekarze mając problemy z wystawianiem recept rocznych po prostu z nich rezygnują. Nawiązano także do niedawno opublikowanego raportu zespołu do spraw preskrypcji i realizacji recept oraz planowanych w nim zmian takich jak automatyczne wyliczanie refundacji.

Udział placówek medycznych w pilotażu Centralnej e-Rejestracji (CeR)

Sporym zainteresowaniem wśród uczestników Konferencji cieszył się temat Centralnej e-Rejestracji (CeR). Spowodowane jest to chęcią pozyskania dodatkowych środków finansowych przewidzianych przez Ministerstwo Zdrowia za udział w pilotażu e-usługi. Środki te trafią do placówek, które poprzez swój system IT udostępnią do CeR grafiki wizyt objętych pilotażem (cytologia, mammografia lub wizyty kardiologiczne) oraz za liczbę świadczeń zrealizowanych w jego ramach.

W trakcie wydarzenia eksperci KAMSOFT szczegółowo omówili warunki uczestnictwa w pilotażu oraz praktyczne aspekty wdrożenia i obsługi rezerwacji w ramach CeR. Co ważne, firma KAMSOFT oferuje kompleksowe wsparcie w tym zakresie.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji 👉

Innowacyjne narzędzie dla farmaceutów do realizacji przeglądów lekowych

Farmaceuci z kolei mieli okazję poznać wyniki kilkumiesięcznego pilotażu studium przeglądu lekowego.  Narzędzie „Przegląd Lekowy” produkcji KAMSOFT jest kompleksowym rozwiązaniem informatycznym wspierającym farmaceutę w zakresie zbierania wywiadu z pacjentem, analizy jego farmakoterapii oraz komunikacji z lekarzem. Co niezwykle istotne, wyposażone jest w najnowszą wiedzę o lekach dostarczaną przez PHARMINDEX.

Serwis ułatwia prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej na każdym etapie, począwszy od wypełnienia przez pacjenta ankiety, analizy farmakoterapii, po kontakt z lekarzem.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji 👉

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia

Obok cyfrowych danych i e-usług pojawił się też niezwykle ważny temat cyberbezpieczeństwa. Zarówno apteki, jak i placówki medyczne nieustannie narażone są na ataki cyberprzestępców. Dlatego istotne są zabezpieczenia samego procesu logowania się do systemu IT, jak np. stosowanie “mocnych” haseł czy też wdrożenie uwierzytelnienia wieloskładnikowego (MFA).

Aplikacje mobilne dla personelu medycznego (Wizyta Lekarska, Wizyta Pielęgniarska, Wizyta Położnej) i farmaceutów (KS-APTIX) poza funkcjonalnościami wspierającymi ich codzienną pracę z powodzeniem mogą zostać użyte w procesie uwierzytelniania nie tylko w serwisach służbowych. Na warsztatach użytkownicy SERUM, czyli chmurowego systemu medycznego, mogli poznać różne metody zastosowania MFA. Kolejnym rozwiązaniem minimalizującym ewentualne skutki cyberataku jest usługa kopia w chmurze – o korzyściach wynikających z regularnego i dobrze przeprowadzanego backupu danych opowiadali na konferencji eksperci KAMSOFT.

Przygotowanie się do współpracy z podmiotami działającymi w ramach Grup VAT i nowy obowiązek raportowanie JPK CIT

Tematy, które z pewnością zaciekawiły pracowników administracji poruszane podczas konferencji Nawigator e-Zdrowia to nowe funkcjonalności w systemie finansowo-księgowym KS-FKW, systemie aptecznym KS-AOW oraz KS-OmniPharm dedykowane do współpracy z podmiotami działającymi w ramach Grup VAT. Prelegenci omówili także zbliżający się obowiązek raportowania JPK CIT.

Zobacz nagrania z konferencji Nawigator e-Zdrowia

Tych z Państwa, którzy nie uczestniczyli w Konferencji zachęcamy do obejrzenia nagrań z wystąpień, które miały miejsce podczas VII edycji Nawigatora e-Zdrowia. Materiały dostępne są po rejestracji na stronie info.kamsoft.pl/Nawigator.