8 rekomendacji dla rozwoju innowacji e-zdrowia [RAPORT]


Raport Otwarcia "Cyfrowa Innowacja Dla Zdrowia"  Koalicji AI i Innowacji w Zdrowiu
Raport Otwarcia “Cyfrowa Innowacja Dla Zdrowia” Koalicji AI i Innowacji w Zdrowiu

Nowy Raport Otwarcia “Cyfrowa Innowacja Dla Zdrowia” zawiera propozycje zmian, dzięki którym polska ochrona zdrowia może wykorzystać potencjał digitalizacji i AI. Autorem publikacji jest Koalicja AI i Innowacji w Zdrowiu, Polska Federacja Szpitali oraz wZdrowiu.

Dzięki już zrealizowanym inwestycjom cyfrowym – jak e-recepta, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz stopniowe przechodzenie na Elektroniczną Dokumentację Medyczną (EDM) – Polska posiada dobre warunki bazowe do wdrożenia kolejnych innowacji, które mogą radykalnie poprawić jakość usług medycznych.

Dodatkowym impulsem do cyfryzacji ma być uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. KPO kładzie nacisk na promowanie innowacji cyfrowych, które mają potencjał stworzenia silnej i odpornej na kryzysy polskiej służby zdrowia, czego w obecnych warunkach systemowych nie da się osiągnąć bez wsparcia technologii cyfrowych oraz sztucznej inteligencji (AI).

Raport Otwarcia proponuje 8 inicjatyw:

  • Poprawa jakości diagnozy i leczenia dzięki narzędziom AI dla pracowników medycznych,
  • Wykorzystanie infrastruktury e-recepty do wspomagania decyzji diagnostyczno-leczniczych,
  • Wdrożenie cyfrowych aplikacji terapeutycznych jako nowych form diagnostyki i leczenia,
  • Profilowanie zdrowotne – stworzenie mechanizmu predykcyjnego zasilanego danymi pacjenta, który kierowałby do pacjenta celowaną komunikację prozdrowotną,
  • Wykorzystanie generatywnej AI w dostarczaniu rzetelnych informacji o systemie opieki zdrowotnej,
  • Otwarcie dostępu do danych medycznych na potrzeby badań i rozwoju (B+R),
  • Integracja danych z urządzeń ubieralnych z systemem P1 i monitorowanie zdrowia pacjentów,
  • Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

Autorzy raportu proponują stworzenie dedykowanego standardu oceny technologii opartych na AI oraz opracowanie ścieżki finansowania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem algorytmów AI. W poprawie jakości usług medycznych miałoby pomóc upowszechnienie wśród lekarzy narzędzi wspomagania decyzji klinicznych oraz stworzenie dla pacjentów opartych na AI botów zdrowotnych, nastawionych na dostarczanie porad profilaktycznych.

Eksperci z Koalicji AI i innowacji w zdrowiu wskazują na sprzyjające warunki do masowej adopcji innowacji cyfrowych, takie jak funkcjonujące e-usługi, dostęp do danych cyfrowych, szybki rozwój polskiego sektora medtech oraz otwartość pacjentów na nowości e-zdrowia. Raport ma wskazać kluczowe obszary, których innowacyjne rozwiązania mogą przynieść najbardziej pozytywny wpływ na poprawę jakości opieki nad pacjentem w najbliższym czasie.

Raport Otwarcia "Cyfrowa Innowacja Dla Zdrowia"