Ministerstwo Cyfryzacji: Radiolog AI umówi na mammografię


Zespół do spraw AI powołany w Ministerstwie Cyfryzacji przygotował raport dotyczący zastosowania rozwiązań AI w m.in. ochronie zdrowia
Zespół do spraw AI powołany w Ministerstwie Cyfryzacji przygotował raport dotyczący zastosowania rozwiązań AI w m.in. ochronie zdrowia

Zespół ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji (MC) przygotował raport na temat zastosowania innowacji AI m.in. w zdrowiu. Wśród rekomendacji znalazło się zastosowanie AI w profilaktyce raka piersi. Jak miałby działać taki system?

Radiolog AI automatyzuje proces badań profilaktycznych

Powołany z początkiem 2024 roku zespół ds. AI przy MC miał za zadanie zaproponować, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w różnych branżach gospodarki. Opublikowany w sierpniu br. raport jest zbiorem propozycji konkretnych rozwiązań jak np. Radiolog AI, Korepetytor AI, Prawnik AI.

Jedną z rekomendacji jest wdrożenie AI w profilaktyce, aby zwiększyć jakość i szybkość odczytów wyników z mammografii. Celem jest zmniejszenie o połowę umieralności na raka piersi w najbliższych 10 latach. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku na raka piersi zmarło w Polsce 6400 kobiet. Zgłaszalność na mammografię w ramach programów screeningowych jest nadal niska i wynosi ok. 34%.

Radiolog AI to system AI, który został wdrożony pilotażowo w Szpitalu Kopernika w Łodzi. Z testów wynika, że model do oceny zdjęć mammograficznych „dorównuje skutecznością certyfikowanym radiologom białkowym, co skłania do dalszego skalowania projektu i wdrożenia modelu AI w kolejnych szpitalach.”

Według Zespołu przy MC, AI można też wykorzystać do przekonywania i umawiania Polek na regularne badania mammografii. Koszt umówienia wizyty z pomocą AI wyniósłby zaledwie ok. 3 zł. W dokumencie wspomniano, że szpitale już dzisiaj są zainteresowane taką możliwością, ale brakuje im wiedzy w zakresie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa danych. Aby to zmienić, należałoby przygotować centralny przegląd jakości istniejących narzędzi głosowych na bazie jasnych wytycznych.

Procedura programu profilaktycznego zaproponowana w raporcie:

  • Bot AI dzwoni do pacjentki i zaprasza na badanie profilaktyczne;
  • W przypadku zgody, następuje rejestracja na badanie w najbliższej placówce;
  • Pacjentka wyraża zgodę na udostępnienie anonimowych danych do celów badań naukowych – zdjęcie z mammografii trafia do Centralnego Repozytorium Danych Medycznych w celu prowadzenia badań naukowych;
  • Po wykonaniu badania, AI dokonuje screeningu zdjęć i segreguje je, nadając tym sugerującym zmiany nowotworowe najwyższy priorytet;
  • Dwóch lekarzy radiologów dokonuje opisu zdjęcia;
  • W przypadku podejrzanych rezultatów badania, wyniki trafiają do pacjentki w okresie 1 dnia od badania (zamiast 14 dni, jak to ma miejsce obecnie);
  • Pacjentka z podejrzeniem nowotworu kierowana jest na biopsję;
  • Model ponownie ocenia negatywnie ocenione przez radiologów zdjęcia i albo potwierdza, albo neguje ich opinię;
  • Wyniki negatywne trafiają do pacjentek.

Jak wdrożyć program mammografii AI w całej Polsce?

Eksperci z Zespołu ds. AI sugerują, aby za implementację systemu odpowiadało MC we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (MZ). Po stronie MC byłoby ogłoszenie konkursu na narzędzia głosowe AI do umawiania wizyt, a MZ – certyfikacja modeli AI oraz włączenie projektu pod finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Aby wykorzystać dane gromadzone w programie Radiolog AI do celów naukowych, zaproponowano stworzenie Centralnego Repozytorium Danych Medycznych (CRDM). Jak czytamy w raporcie, „dostęp do zanonimizowanych danych z mammografii z polskiej populacji, umożliwiłby dalsze udoskonalenie istniejącego modelu Radiolog AI i wcześniejsze wykrywanie raka piersi.” Model byłby rozwijany w modelu open source.

CRDM wpisałoby się dodatkowo w Europejską Przestrzeń Danych Medycznych, która przewiduje budowę takich centrów danych. Eksperci rekomendują, aby Repozytorium konsolidowało informacje z już istniejących biobanków.

Kliknij tutaj, aby pobrać raport Zespołu doradczego “PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski”

„Polska ma szansę stać się jednym z liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie” – chwali raport Ministerstwo Cyfryzacji. Według dokumentu, rodzime firmy mają już rozwiązania AI, które można by wykorzystać do realizacji projektu. Technologia nie jest problemem, ale potrzebna jest inicjatywa ze strony MZ i MC.