Zmiana sposobu logowania do RPWDL. Co trzeba zrobić?


CeZ i MZ radzą, aby sprawdzić sposób logowania jeszcze przed 12 lipca (źródło: CeZ, Twitter)
CeZ i MZ radzą, aby sprawdzić sposób logowania jeszcze przed 12 lipca (źródło: CeZ, Twitter)

12 lipca zmieni się sposób logowania do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Logowanie będzie możliwe wyłącznie poprzez system login.gov.pl, czyli za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu albo mojeID w wybranych bankach – informuje Centrum e-Zdrowia.

Zmiana w sposobie logowania do RPWDL ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa systemu i ochrony danych osobowych w nim przetwarzanych.

Od 12 lipca jedynym sposobem logowania do RPWDL będzie system login.gov.pl. Centrum e-Zdrowia radzi, aby z wyprzedzeniem sprawdzić, czy podmiot może się zalogować przez login.gov.pl.

Istnieją 3 opcje logowania:

  • przez profil zaufany,
  • za pomocą mojeID, czyli poprzez konto bankowe w jednym z wybranych banków (iPKO lub Inteligo w PKO BP, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas, VeloBank, Crédit Agricole, mBank, Bank Millennium, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Kasa Stefczyka lub banki spółdzielcze z Grupy PBS),
  • poprzez e-dowód (dowód z warstwą elektroniczną).

A to oznacza, że zalogowanie się do RPWDL od 12 lipca nie będzie możliwe bez ważnego profilu zaufanego, konta w banku obsługującego mojeID albo e-dowodu. Należy pamiętać, że profil zaufany jest ważny tylko 3 lata.

Co należy zrobić, by zachować możliwość logowania do RPWDL po 12 lipca?

Jeżeli posiadasz profil zaufany, konto w banku obsługującym mojeID albo e-dowód, sprawdź możliwość zalogowania się:

  1. Wejdź na https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/
  2. Kliknij „Zaloguj się”
  3. Zostaniesz przekierowany/a na stronę UEOZ. Kliknij „Zaloguj się przez login.gov.pl”
  4. Wybierz sposób logowania, z którego chcesz skorzystać.

Jeżeli nie posiadasz profilu zaufanego, konta w banku obsługującym mojeID i e-dowodu, należy założyć profil zaufany (kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak to zrobić).

Centrum e-Zdrowia radzi także, aby sprawdzisz, czy po zalogowaniu do RPWDL przez login.gov.pl dostępny jest ten sam zakres uprawnień, jak w przypadku dotychczasowego logowania za pomocą loginu i hasła. Jeżeli uprawnienia są inne, należy skontaktować się pod numerem 19 239 lub mailowo pod adresem rpwdl@cez.gov.pl.

Czytaj także: CeZ uruchamia nowy System Monitorowania Zagrożeń