Ten robot mierzy ciśnienie krwi za pomocą dotyku


Specjalne zakończenia palców robota umożliwiają pomiar ciśnienia krwi
Specjalne zakończenia palców robota umożliwiają pomiar ciśnienia krwi

Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie zaprezentowali humanoidalnego robota, który może kontrolować ciśnienie krwi zaledwie dotykając klatkę piersiową pacjenta.

Do pomiarów robot wykorzystuje czujniki umieszczone na opuszkach palców. Zainspirowane pijawkami czujniki z suchymi elektrodami mierzą ciśnienie krwi na podstawie odczytów elektrokardiogramu (EKG) i fotopletyzmografu (PPG). Jest to możliwe dzięki algorytmowi AI, który łączy wyniki pomiaru sygnałów z czujników, generując obliczenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienie krwi pacjenta bez użycia tradycyjnego cyfrowego sfigmomanometru opartego na mankiecie.

Kanadyjski zespół ma nadzieję, że technologia może pomóc w automatyzacji rutynowych procedur medycznych, zapewniając dodatkowo bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu poprzez minimalizację interakcji osobistych w czasie pandemii COVID-19. 

Przydzielenie robotom rutynowych zadań medycznych, takich jak mierzenia ciśnienia krwi, może okazać się konieczne w sytuacji niedoborów kadr medycznych. Gdy proste czynności przejmą roboty, pielęgniarki i lekarze będą mogli się skupić na bardziej zaawansowanych zadaniach. Kontrola ciśnienia krwi jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w medycynie.

Naukowcy planują dalsze testy rozwiązania i opracowują kolejną generację czujników, które, jak mają nadzieję, doprowadzą do zastosowania innowacji w praktyce.

Poniższy film tłumaczy, jak działa robot.

Więcej innowacji? Robot przeprowadził po raz pierwszy operację bez asysty człowieka >