Ta apka sprawdza skład produktów i czy są zdrowe


Aplikacja "Zdrowe Zakupy"
Aplikacja “Zdrowe Zakupy”

Skanując produkty aplikacją Zdrowe Zakupy możesz dowiedzieć się, czy są one dobre dla Twojego zdrowia. Liczba ostrzeżeń, nawet w przypadku pozornie zdrowych artykułów spożywczych, zaskakuje.

To jedna z najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych w kategorii „zdrowie”, a do tego wysoko oceniana w sklepie Google Play (ocena 4,8; liczba ocen: 47,3 tys.) i Apple Store (ocena 4,8, liczba ocen: 11,4 tys.).

Jak działa aplikacja Zdrowe Zakupy?

Jej działanie jest proste: uruchamiasz ją, skanujesz kod kreskowy na produkcie za pomocą kamery w smartfonie a na ekranie wyświetla się informacja, które składniki są korzystne dla zdrowia, a które szkodliwe. Wśród tych niezdrowych są sztuczne konserwanty, emulgatory, stabilizatory, zagęstniki oraz inne substancje chemiczne (E), które mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie. Apka ostrzega też, jeśli w produkcie są składniki modyfikowane genetycznie (GMO) i mięso oddzielane mechanizcznie (MOM). Można też ustawić ostrzeżenia o zawartości glutenu, orzechów, laktozy i cukru.

Aplikacja rozpoznaje ponad 1 300 000 produktów i 350 składników, nie tylko wyrobów spożywczych, ale też kosmetyków. Jeśli jakiś produkt zawiera niepożądane składniki, można od razu sprawdzić zdrowsze alternatywy.

Aplikacja podaje ocenę punktową produktu (od 0 do 100), wartości odżywcze, bezpieczne i niebezpieczne składniki. Informuje, w jakich chorobach produkt nie jest wskazany.
Aplikacja podaje ocenę punktową produktu (od 0 do 100), wartości odżywcze, bezpieczne i niebezpieczne składniki. Informuje, w jakich chorobach produkt nie jest wskazany.

Sprawdzaj skład produktów, aby robić świadome zakupy

Aplikacja jest kierowana do osób, które chcą dbać o swoje zdrowie, wybierając produkty korzystne dla zdrowia i pozbawionej zbędnej “chemii”. Czasami może okazać się, że droższe wyroby znanych marek mają więcej niepotrzebnych dodatków niż ich tanie odpowiedniki. Oprócz zdrowszego trybu życia można przy okazji zaoszczędzić. Nie trzeba przy tym znać się na chemii – każdy składnik posiada przypisany poziom ryzyka. Na tej podstawie na ekranie pojawia się ogólna ocena w skali od 0 (zły produkt) do 100 (dobry).

Aplikacja pokazuje spis składników, ich opis oraz wartości odżywcze: wartość energetyczną (kalorie), tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry, białko, błonnik pokarmowy, sól. Oprócz artykułów spożywczych i kosmetyków, w bazie są też produkty dla dzieci. Do tego publikowane są testy produktów z rekomendacjami i opiniami.

Warto ją wypróbować i zeskanować kilka najczęściej kupowanych produktów – można się bardzo zdziwić, co kryją w sobie.

Aplikacja mobilna Zdrowe Zakupy
Dla kogo: każda osoba, która chce zadbać o zdrowie
System: iOS, Android
Język: polski
Cena: bezpłatna
Strona internetowa: www.zdrowezakupy.org
Śledzone dane: lokalizacja, historia wyszukiwania, historia korzystania z aplikacji, dane identyfikacyjne
Pobierz: Apple Store / Google Play

Czytaj także: Nike Training Club. Co oferuje ta ulubiona bezpłatna aplikacja fitness?