Słuchawki zmierzą tętno, temperaturę oraz EKG serca?


Słuchawki z możliwością pomiaru parametrów zdrowia określane są w języku angielskim jako "hearables"
Słuchawki z możliwością pomiaru parametrów zdrowia określane są w języku angielskim jako “hearables”

Jak donosi The Wall Street Journal, Apple prowadzi badania nad możliwością wykorzystania słuchawek własnej produkcji do monitorowania stanu zdrowia, w tym kontrolowania postawy ciała, mierzenia temperatury i pulsu, poprawy jakości odbioru sygnałów dźwiękowych.

W planach Apple jest także zastosowanie smartfonów do wczesnego wykrywania chorób psychicznych. Firmy dotąd niezwiązane z ochroną zdrowia będą oferować coraz więcej usług w zakresie profilaktyki, diagnostyki i monitorowania parametrów biometrycznych realizowanych z pomocą smartfonów.

Inteligentne słuchawki stosowane do celów zdrowotnych mają już swoją nazwę – hearables (od połączenia angielskich słów „hear” – „słuchać” oraz „wearables” – „urządzenia noszone na ciele”). Koncepcja jest prosta: wiele osób już teraz słucha muzyki przez słuchawki. Wystarczy je wyposażyć w miniaturowe czujniki, aby poszerzyć zakres funkcjonalny np. o EKG serca, test słuchu, pomiar temperatury. W ten sposób możliwe staje się wykrywanie wczesnych objawów arytmii albo infekcji. I to bez kupowania dodatkowych opasek czy sensorów. Specjalne słuchawki fitness wprowadziły już takie firmy jak Sony, LG czy Jabra.

Globalny rynek hearables wyceniany jest dziś na 21 mld USD, a prognozowany wzrost to 17,2% rocznie (źródło: Allied Market Research). Należy się spodziewać, że za kilka lat każde słuchawki będą potrafiły o wiele więcej niż tylko transmisja muzyki prosto do uszu.

Czytaj także: Najciekawsze innowacje dla zdrowia 2021 roku >