Wirtualna rzeczywistość: Czy to przyszłość wizyt u lekarza?


W programie BBC Your Body Uncovered with Kate Garraway pacjenci mogą zobaczyć swoje chore narządy
W programie BBC Your Body Uncovered with Kate Garraway pacjenci mogą zobaczyć swoje chore narządy

Wykorzystując rzeczywistość rozszerzoną (AR), lekarze pokazują pacjentom wnętrze ich własnych ciał, w tym rosnące włókniaki, powiększoną prostatę i inne ukryte schorzenia.

Lekarze i radiolodzy współpracujący z artystami cyfrowymi stworzyli trójwymiarowe obrazy narządów pacjentów. Następnie pacjentom założono specjalne okulary Microsoft HoloLens umożliwiające oglądanie zdjęć anatomicznych w technologii 3D. Podczas takiej sesji, lekarz dokładnie wyjaśnia patologie występujące w organach i mechanizm rozwoju chorób. Dla niektórych pacjentów było to szokujące przeżycie.

Eksperyment przeprowadzono w programie BBC Two Body Uncovered. „Spędziłem dużą część mojej kariery analizując skany MRI miednicy. Jednak posiadanie takich obrazów jest niezwykle pomocne” – mówi Dr Stephen Quinn, ginekolog pracujący w szpitalach należących do NHS Trust Imperial College.

Jak stworzono trójwymiarowe obrazy?

Radiolodzy udostępnili artystom szczegółowe obrazy medyczne pacjentów. Wcześniej każdy uczestnik eksperymentu poddany został rutynowym badaniom. Następnie artyści, sięgając niekiedy do sztucznej inteligencji, stworzyli obrazy danego narządu. I to w taki sposób, aby przedstawić organ w zbliżony do rzeczywistości sposób, eksponując miejsca objęte chorobą. Dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej, pacjenci mogli je oglądać z bliska, obracać i porównywać z modelami osoby zdrowej.

„Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest dostępna już teraz. Wyobrażam sobie, że w ciągu najbliższych 5–10 lat będzie ona powszechnie wykorzystywana w szpitalach” – mówi Dr Quinn.

Obecnie uniwersytety wykorzystują tę technologię do edukacji studentów. Dzięki niej można zademonstrować, jak przeprowadzić skomplikowaną operację i to bez konieczności przebywania na sali operacyjnej. Lekarze zaznaczają, że rozszerzona rzeczywistość do wizualizacji choroby nie sprawdzi się podczas każdej wizyty u lekarza. Wszystko będzie zależało od schorzenia i oczekiwań pacjenta. W przypadku niektórych chorób, pokazanie stanu narządu i porównanie ze zdrowym modelem może zmotywować do zmiany stylu życia albo przekonać do operacji. To ogromna wartość edukacyjna. Jednak są i takie osoby, którym wystarczy objaśnienie i opisanie choroby przez lekarza. Około 10% pacjentów nie chce widzieć nawet tradycyjnych zdjęć medycznych.

Zobacz film z eksperymentu przygotowanego na potrzeby programu BBC Your Body Uncovered with Kate Garraway.