Rzecznik Praw Pacjenta publikuje przewodnik po systemie zdrowia


Nawigator Pacjenta - nowa publikacja Rzecznika Praw Pacjenta i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
Nawigator Pacjenta – nowa publikacja Rzecznika Praw Pacjenta i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) udostępnił „Nawigatora pacjenta” – publikację w formie pytań i odpowiedzi, która pokazuje czytelnikom jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia.

Przewodnik – opracowany przez lekarzy i ekspertów RPP – powstał na podstawie analizy zgłoszeń i zapytań kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta. Ma on pomóc pacjentom zrozumieć działanie systemu zdrowia i ułatwić szybkie i efektywne uzyskanie pomocy.

– Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia, jak się w nim sprawnie poruszać. To publikacja przydatna również pracownikom ochrony zdrowia – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Nawigator jest podzielony na rozdziały tematyczne jak m.in.:

  • podstawowa opieka zdrowotna,
  • teleporady, 
  • opieka koordynowana,
  • poradnie specjalistyczne,
  • leczenie szpitalne,
  • badania profilaktyczne.

Publikacja wskazuje, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego; jak poruszać się po opiece psychiatrycznej i hospicyjnej, pediatrii czy opiece nad ciężarną pacjentką.

Nawigator wyjaśnia także zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych, otrzymania zwolnienia lekarskiego oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiada także na pytania odnośnie zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta oraz prof. Agnieszka Mastalerz- Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej podczas inauguracji Przewodnika 
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta oraz prof. Agnieszka Mastalerz- Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej podczas inauguracji Przewodnika 

Kliknij tutaj, aby pobrać “Nawigator Pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia”