Ruszył drugi sezon podcastu “Zdrowie w rozmowie”


Pierwszym gościem Ligii Kornowskiej jest Paweł Kikosicki, Dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Pierwszym gościem Ligii Kornowskiej jest Paweł Kikosicki, Dyrektor Centrum e-Zdrowia.

“Zdrowie w rozmowie” to podcast o rewolucji technologicznej w medycynie. W pierwszym odcinku drugiego sezonu poświęconego cyfrowej ścieżce pacjenta, gościem Ligii Kornowskiej jest Paweł Kikosicki, Dyrektor Centrum e-Zdrowia.

W trakcie rozmowy z Ligią Kornowską – Dyrektor zarządzającą Polskiej Federacji Szpitali – Paweł Kikosicki opowiada o strategii i osiągnięciach Centrum e-Zdrowia, planach rozwoju Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz wspieraniu pacjentów i placówek medycznych we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Jednym z tematów jest cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia oraz rola algorytmów sztucznej inteligencji.

Dyrektor Kikosicki mówi m.in. o tym, że obecnie ponad 17 mln osób korzysta z IKP, czyli 44% populacji. Przyznał także, że ok. 20-30% podmiotów medycznych prowadzi e-dokumentację medyczną w formie elektronicznej, co jest obowiązkiem od 2021, a zainteresowanie szkoleniami z EDM nie jest zbyt duże.

Podcast "Zdrowie w rozmowie"
Podcast “Zdrowie w rozmowie”

W drugiej części rozmowy tematem głównym jest cyberbezpieczeństwo.

– Codziennie Centrum e-Zdrowia odpiera średnio od kilkunastu do ponad 20 ataków hakerów – zdradził Kikosicki. Dyrektor CeZ opowiedział też o pomyśle stworzenia “karetki cyberbezpieczeństwa” – zespołu ekspertów, który będzie reagować w przypadku ataku hakerów na podmiot medyczny i niwelować negatywne skutki cyberataków.

Oprócz tego przedstawił plany wykorzystania algorytmów AI do przygotowania podsumowania najważniejszych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Projekt o nazwie Pacjent 360 – rozwijany wspólnie z Fundacją Urszuli Jaworskiej – ma ułatwić lekarzom przeglądanie EDM.


Pierwszy sezon podcastu słuchało ponad 300 tys. osób. Tematem przewodnim nowego sezonu będą “Cyfrowe Ścieżki Pacjenta”. W rozmowie z decydentami, personelem medycznym, dyrektorami, startupami i dojrzałymi spółkami, Ligia Kornowska poszuka odpowiedzi na pytania:

  • Jak wygląda proces diagnostyczno-leczniczy po przemianach technologicznych, jakie nieustannie zachodzą w ochronie zdrowia?
  • Jak odpowiadać na potrzeby nowego – świadomego technologicznie – pokolenia pacjentów?
  • Czy opiekę zdrowotną będzie można zamawiać jak Ubera i subskrybować jak Netflixa?
  • Jaką rolę pełnią firmy farmaceutyczne i technologiczne w projektowaniu cyfrowych ścieżek pacjenta?

“Zdrowie w rozmowie to podcast stworzony przez Polską Federację Szpitali oraz Koalicję AI. Można go słuchać na najpopularniejszych platformach streamingowych: Spotify, Apple, Google+. Partnerem medialnym podcastu jest czasopismo OSOZ Polska.

Pobierz bezpłatny raport na temat cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia