Testy e-recepty transgranicznej. Co powinny wiedzieć apteki?


Centrum e-Zdrowia rozpoczyna testy nowej funkcjonalności dla recept transgranicznych
Centrum e-Zdrowia rozpoczyna testy nowej funkcjonalności dla recept transgranicznych

Centrum e-Zdrowia zaprasza Farmaceutów do udziału w funkcjonalnych testach e-recepty transgranicznej 27-31 marca oraz 3-7 kwietnia 2023 r.

Nowa funkcja od listopada 2023

Chodzi o przetestowanie zmian wynikających z przyrostowych wymagań Komisji Europejskiej. W tym roku zakres testów dotyczy wymagań dla Wave 6, a więc zmian, które obowiązywać będą od listopada 2023 r. Testy funkcjonalne będą wyglądać analogicznie, jak w roku ubiegłym. Funkcjonalny zakres testów nie zmienia się. Jak przypomina CeZ, realizacja e-recept transgranicznych została uruchomiona we wrześniu 2022 roku, a udział w testach jest okazją, by zapoznać się z działaniem usługi.

Do udziału w testach potrzebne są:

  • komputer ze stabilnym łączem Internetowym,
  • głośniki i mikrofon, bądź słuchawki,
  • dostępność i pełna dyspozycyjność w wybranym dniu w godzinach 8-17.

Wymagania techniczne

Do udziału w testach nie jest potrzebny komputer podłączony do Systemu P1. Wystarczy podłączenie do Internetu. Każdego dnia odbywać się będzie jeden test z jednym krajem. Może on trwać do kilku godzin, dlatego CeZ prosi o zarezerwowanie czasu w godzinach 8-17 i pełną dyspozycyjność w tym czasie.

Udział w teście polega na udziale w wideorozmowie z testerami, którzy udostępniają ekran swojego komputera. Zadaniem Farmaceuty jest ocena czytelności i poprawności wyświetlanych informacji. Tester może poprosić Farmaceutę o wskazanie produktu z rejestru leków, aby w konsekwencji wybrać wskazany przez Farmaceutę produkt i zrealizować testową e-receptę.

Jak się zgłosić do teatów?

Osoby zainteresowane powinny wysłać zgłoszenie na adres e-mail: pl-ncp-dev@cez.gov.pl z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu oraz adresu mailowego, jeśli inny niż nadawcy wiadomości.

Centrum e-Zdrowia zastrzega, że zgłoszenie chęci udziału w testach nie jest jednoznaczne z gwarancją udziału. Zapis na kolejne dni testów i możliwość wybrania preferowanego terminu zależy od kolejności zgłoszeń i dostępności wybranego terminu.

Czytaj także: W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące wystawiania e-skierowań na rehabilitację uzdrowiskową i do sanatorium